PROGRAM Dinamo e la mâna ei! Urmează trei partide cruciale pentru ”câini”, după 1-0 cu Poli Iași

Dinamo - Poli Iasi Dinamo Poli Iasi program dinamo Superliga Ahmed Bani / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Luni 15 Aprilie 2024, 09:46
Data actualizarii: Luni 15 Aprilie 2024, 09:49

Dinamo a câștigat dramatic meciul cu Poli Iași de pe teren propriu, scor 1-0, în etapa a patra din play-out-ul Superligii.

Unicul gol al partidei a fost marcat în prelungiri de Ahmed Bani, care a adus trei puncte importante pentru ”câini” în lupta pentru salvarea de la retrogradare.

După această victorie, prima din play-out, Dinamo urcă pe locul 13, cu 19 puncte, peste Poli Iași, FC Botoșani și FCU Craiova. Acum, ”câinii” au în față alte trei partide importante pentru îndeplinirea obiectivului.

Dinamo e la mâna ei! Programul ”câinilor” din play-out

Dinamo va întâlni trei dintre echipele cu care se luptă pentru salvarea de la retrogradare. Sâmbătă, ”roș-albii” se vor deplasa la Craiova pentru duelul cu FCU, ultima clasată, iar marți va urma o altă deplasare, la Botoșani.

O partidă importantă va fi și cea de pe teren propriu cu FC Voluntari, echipa care ocupă ultimul loc care asigură salvarea directă de la retrogradare, cu 21 de puncte, cu două mai mult decât echipa lui Zeljko Kopic.

Dacă va reuși să câștige următoarele trei partide, Dinamo nu doar că ar fi, în mare parte, sigură de locul de baraj, dar se va lupta cu șanse mari pentru salvarea directă de la retrogradare!

În ultimele două etape, Dinamo ar urma să se dueleze cu Universitatea Cluj (deplasare) și UTA Arad (acasă), două dintre echipele care se bat pentru locurile fruntașe din play-out.

Dinamo - Poli Iași 1-0

A fost un meci extrem de încrâncenat pe "Arcul de Triumf". Eliminarea lui Bouhenna în minutul 20 și contactul dur dintre Homawoo și Luca Mihai din minutul 29 au demonstrat-o din plin.  Golul victoriei "câinilor" a venit abia în minutul 90+3, după o execuție foarte bună a lui Ahmed Bani la colțul scurt.

În urma acestei victorii, Dinamo a urcat pe locul 13 în clasament, cu 19 puncte, fiind la două lungimi de poziția care asigură salvarea directă de la retogradare.

Etapa următoare Dinamo se va deplasa la Craiova, pentru meciul cu FCU, în timp ce Poli Iași va primi vizita lui FC Voluntari.