Dinamo - Poli Iași 1-0. Ce meci! ”Câinii” dau lovitura pe final și urcă trei poziții în clasament! FCU Craiova, noua ”lanternă roșie”

Dinamo Arcul de Triumf play-out superliga Poli Iasi Zeljko Kopic Superliga
Data publicarii: Duminica 14 Aprilie 2024, 20:22
Data actualizarii: Duminica 14 Aprilie 2024, 20:25

Dinamo a învins-o pe Poli Iași cu scorul de 1-0, în etapa a patra din play-out-ul Superligii României.

Astfel, formația din Ștefan cel Mare acumulat 19 puncte și a urcat trei poziții în clasament, până pe locul 13, în timp ce Poli Iași a coborât pe locul 14. FCU Craiova este ”lanterna roșie” în play-out.

Dinamo urcă trei poziții în clasament după victoria cu Poli Iași

Poli Iași a avut prima mare ocazie a partidei, iar Buș putea deschide scorul încă din primul minut, dar a nimerit bara laterală. Apoi, Dinamo a irosit două ocazii importante prin Dennis Politic.

Moldovenii au rămas în zece jucători în minutul 20, după ce Bouhenna a fost eliminat după o intervenție asupra lui Gnahore. ”Câinii” au fost aproape să dea lovitura pe finalul primei reprize, dar Pavicic a șutat peste poartă.

După pauză, Costin a șutat periculos din prima, dar Lung a reușit să respingă în lateral, iar Dennis Politic și-a mai trecut în cont o ratare în minutul 58.

Bettaieb a semnat și el o ratare monumentală două minute mai târziu. Gnahore l-a învins pe Silviu Lung în minutul 66, dar reușita sa a fost anulată pentru ofsaid.

Ahmed Bani, fotbalistul trimis în teren de Zeljko Kopic pe parcursul reprizei secunde, a reușit să îl învingă pe Silviu Lung în prelungiri.

Meciul a avut parte și momente mai puțin plăcute. În minutul 30, partida a fost întreruptă după ce Homawoo l-a faultat dur pe Luca Mihai, iar fotbalistul formației din Copou a rămas întins pe gazon. Pentru intervenția sa, Hațegan i-a arătat cartonașul galben lui Homawoo, lucru ce a stârnit nemulțumiri în tabăra moldovenilor.

Clasamente oferite de Sofascore

Dinamo - Poli Iași 1-0

Min. 90+10: Final de meci!

Min. 90+3: Gol Dinamo! Bani șutează puternic la colțul scurt cu stângul și îl învinge pe Silviu Lung.

Min. 86: Ocazie Dinamo! Gregorio șutează de la marginea careului, dar Lung respinge în lateral.

Min. 77: Ocazie Dinamo! Selmani primește balonul în fața porții, dar nu reușește să înscrie în poarta lui Silviu Lung.

Min. 66: Gol anulat pentru Dinamo! Bordușanu centrează în careu, iar Gnahore îl învinge pe Silviu Lung, dar reușita sa este anulată pentru ofsaid.

Min. 60: Ocazie Poli Iași! După o fază frumoasă, Buș îi pasează lui Bettaieb, care șutează peste poartă.

Min. 58: Ocazie Dinamo! Pavicic îl găsește bine pe Dennis Politic, care șutează puțin pe lângă poarta moldovenilor.

Min. 49: Ocazie Dinamo! Costin șutează din prima, dar Lung are o intervenție bună și respinge.

Min. 46: Începe repriza a doua!

Min. 45+9: Finalul primei reprize!

Min. 45+3: Ocazie Dinamo! Patriche îl găsește foarte bine pe Pavicic, dar acesta șutează peste poartă.

Min. 30: Jocul este întrerupt pentru o intervenție dură a lui Homawoo asupra lui Luca Mihai. Jucătorul lui Dinamo vede doar cartonașul galben.

Min. 23: Ocazie Dinamo! Gregorio execută o lovitură liberă, dar trimite peste poartă.

Min. 20: Poli Iași, în zece jucători! Bouhenna este eliminat după o intervenție asupra lui Gnahore.

Min. 15: Ocazie Dinamo! Politic primește balonul în careul moldovenilor și șutează în blocajul lui Silviu Lung.

Min. 11: Ocazie Dinamo! Homawoo îl găsește bine pe Dennis Politic în partea stângă, atacantul pătrunde în careu, dar șutează pe lângă poartă.

Min. 1: Ocazie Poli Iași! Bettaieb centrează de pe partea stângă, Buș ajunge la centrare și deviază cu capul în bara laterală.

Min. 1: Începe partida!

Dinamo: Golubovic – Patriche, Velkovski, Homawoo – Moura, Pavicic, Gnahore, Amzăr – Abdallah, Gregorio, Politic

Rezerve: Răilean, Costin, Ie, Grigore, Bordușanu, Iglesias, Roșu, Irimia, Milanov, Neagu, Bani, Selmani

Poli Iași: Lung, Samayoa, Bouhenna, Marchioni – Todoroski, Roman, Bordeianu, Mihai, Ispas – Bettaieb, Buș

Rezerve: Ailenei, Martac, Katanec, Ilie, Itu, Jatoba, Ștefanovici, Gheorghiță, Harrison, Saghiri, Allan, Kabran

Este un meci capital pentru ”câinii” lui Zeljko Kopic, locul 15 cu 16 puncte, împotriva unei contracandidate la evitarea retrogradării, Poli Iași, locul 13 cu 18 puncte.

Doar o înfrângere au suferit roş-albii în precedentele şase meciuri disputate în campionat pe teren propriu, 1-2 cu Rapid (27 ianuarie 2024), în rest au patru victorii şi o remiză.

Trei succese, cinci rezultate de egalitate şi nouă partide pierdute este palmaresul înregistrat de moldoveni în ediţia curentă din postura de vizitatori.

Zeljko Kopic, întrebat direct dacă rămâne la Dinamo din sezonul următor

”Am vorbit despre tot, bineînțeles, e important să avem totul pregătit pentru următorul sezon, dar în acest moment focusul principal este pentru aceste șase meciuri.

Trebuie să le luăm meci cu meci, ne concentrăm pe meciul de mâine. Este dificil să luăm decizii până nu ne îndeplinim obiectivul, de a rămâne în ligă pentru următorul sezon. După, trebuie să analizăm totul și să luăm cele mai bune decizii pentru viitor.

Cred că asta e cea mai importantă parte, toți oficialii, antrenorii, jucătorii, fanii... toți vrem să ne atingem obiectivul. După asta, clubul va face ceea ce oficialii cred că e mai bine”, a spus Zeljko Kopic, la conferința de presă premergătoare meciului cu Poli Iași.

Toți copiii până în 14 ani, ”băieți sau fete, școlari sau preșcolari”, sunt așteptați la meci

”Stadionul "Arcul de Triumf" este deschis, în acest play-out de SuperLigă, doar pentru cei mai mici dinamoviști.

Primul dintre cele patru meciuri cu suspendare a fost cu Petrolul, urmează a doua etapă de ispășire a pedepsei, împotriva moldovenilor de la Iași.

Băieți sau fete, școlari sau preșcolari, toți copiii până în 14 ani sunt așteptați duminică pe arena de lângă Cașin pentru o nouă experiență, unică, alături de Dinamo.

Băiatul cu portavocea este acolo, la tribuna 1, fata de la tunel, la fel, micuțul Cucu, tot în cărucior, vine cu părinții.

Vino și tu pe "Arc", dragostea pentru Dinamo nu ține cont de vârstă!

Însoțitorii celor mici au mai multe opțiuni de acces, e-mail la [email protected], formular de înscriere, dar și case de bilete la stadion pentru bilete cu valoare 0 (zero).

Casele pentru bilete gratuite se deschid, în ziua meciului, la ora 15:00.

Duelul de play-out cu Politehnica Iași se joacă duminică, la ora 18:15, cu copiii noștri în tribune formând o singură inimă pentru Dinamo”, a postat echipa pe pagina oficială de Facebook.