VIDEO CS Universitatea Craiova: ”Victorie pe pământ bulgăresc”! Adversara din prima ligă are portar de 47 de ani și antrenor un fost star al Barcelonei

cs universitatea craiova fc barcelona Georgi Petkov Jose Mari Bakero Slavia Sofia Superliga
Data publicarii: Joi 06 Iulie 2023, 13:44
Data actualizarii: Joi 06 Iulie 2023, 13:51

Oltenii au încheiat cantonamentul din Bulgaria cu un succes, 3-2 cu Slavia Sofia.

CS Universitatea Craiova a învins, joi, cu scorul de 3-2 (1-1), formaţia Slavia Sofia, în ultima sa partidă amicală din cadrul stagiului de pregătire din Bulgaria.

Pentru formaţia alb-albastră au înscris Elvir Koljic (minutul 43), Marian Danciu (52) şi Atanas Trică (81), în timp ce golurile grupării bulgare au fost marcate de Vladimir Nikolov (22) şi Jean Mendy (68 autogol).

Echipa de start a Craiovei și toate rezultatele din meciurile amicale

Antrenorul Eugen Neagoe a început partida cu următorul unsprezece: Lazar - Vlădoiu, Silva, Badelj, Bancu - Creţu, Mateiu - Ivan, Danciu, Mitriţă - Koljic. Au mai intrat pe parcursul celor 90 de minute jucătorii Mendy, Roguljic, Borţa, A. Trică şi Căpăţână.

În cele cinci partide disputate în cantonamentul de la Bansko, Universitatea Craiova a înregistrat următoarele rezultate: 3-2 cu Slavia Sofia, 0-2 cu Lokomotiv Plovdiv, 0-2 cu Ludogoreţ Razgrad, 2-0 cu KF Drita şi 2-0 cu Botev Plovdiv, precizează Agerpres.

Slavia Sofia este pregătită din această vară de Jose Mari Bakero

La Slavia Sofia, conform site-ului oficial al grupării bulgare, a evoluat și portarul veteran Georgi Petkov, în vârstă de 47 de ani.

Noul antrenor al sofioților este Jose Mari Bakero, fostul star al Barcelonei din anii '90, când a câștigat Champions League (pe atunci, Cupa Campionilor Europeni) în 1992 și 4 titluri consecutive în La Liga (1991, 1992, 1993, 1994), printre alte trofee.

Foto și video: Universitatea Craiova