VIDEO A jucat la naționala Bulgariei alături de Hristo Stoichkov și la 47 de ani continuă să evolueze cu succes în prima ligă!

Georgi Petkov Hristo Stoichkov nationala Bulgariei Slavia Sofia Fotbal extern
Data publicarii: Luni 23 Octombrie 2023, 09:56
Data actualizarii: Luni 23 Octombrie 2023, 10:02

Georgi Petkov a reușit să apere și un penalty în ultima etapă.

Portarul echipei Slavia Sofia, Georgi Petkov, a doborât duminică recordul de cel mai în vârstă jucător care a evoluat într-un meci din prima ligă bulgară, informează Reuters.

Petkov a intrat pe teren în minutul 90+4 al meciului din deplasare cu Hebar, pierdut de Slavia Sofia cu scorul de 0-1.

Portarul chiar a apărat o lovitură de la 11 metri, însă după consultarea VAR s-a decis ca penalty-ul să se execute din nou, scrie news.ro, astfel că Georgi Valchev a înscris pentru Hebar în minutul 90+8.

Georgi Petkov, fotbalistul-record din Bulgaria

Georgi Petkov a fost internaţional bulgar în perioada 1998-2018. El a debutat într-un 4-1 cu Maroc în care a evoluat, printre alții, și Hristo Stoichkov, cel mai mare fotbalist al Bulgariei.

“Petkov este un portat foarte experimentat. Mă bucur că am reuşit să îl înfrâng, chiar dacă din a doua încercare”, a declarat după meci Valchev.

În august 2018, tot Petkov era cel care stabilea recordul de cel mai în vârstă jucător din campionatul Bulgariei, la un meci cu Ludogoreţ, terminat la egalitate, scor 0-0. El a fost ales atunci omul meciului.