EXCLUSIV ”Ciudat că VAR-ul a validat golul așa repede”. Conducerea lui Sepsi, prima reacție după partida cu Farul

sepsi Attila Hadnagy farul gol validat Superliga Superliga Attila Hadnagy
Data publicarii: Joi 22 Februarie 2024, 15:13
Data actualizarii: Joi 22 Februarie 2024, 15:12

Conducerea echipei Sepsi a reacționat pentru prima dată după cele întâmplate în partida din runda trecută, contra Farului, în care formația lui Gică Hagi s-a impus după validarea unui gol controversat.

Unica reușită a meciului Sepsi - Farul a fost semnată de Constantin Grameni, în minutul 87, după o fază care a născut multe controverse. Mai întâi, arbitrul Sebastian Colțescu a dictat ușor o lovitura liberă pentru Farul de la marginea careului advers, după un presupus fault comis de Ninaj asupra lui Vînă.

Din lovitura liberă rezultată, Grameni a marcat pentru 1-0, însă nu a fost clar dacă mingea șutată de mijlocașul Farului a depășit linia porții. Colțescu a validat golul, iar decizia s-a menținut inclusiv după verificarea VAR.

Conducerea echipei Sepsi, reacție după meciul cu Farul

Acum, a venit prima reacție a conducerii echipei Sepsi în acest caz, iar Attila Hadnagy, directorul general, a comentat pentru Sport.ro situația. Conducătorul a afirmat că, din punctul său de vedere, nu a fost gol, iar un semn de întrebare i s-a ridicat în momentul în care a văzut că validarea reușitei de către VAR a venit așa de repede.

Hadnagy a continuat prin a spune că nu este convins dacă, în cazul în care faza era invers, cu un șut respins astfel de fundașii Farului, s-ar fi validat golul. În altă ordine de idei, Attila Hadnagy crede că lovitura liberă din care s-a marcat a fost acordată mult prea ușor, și aici semnalând o problemă în modul în care a fost arbitrată partida.

”Nu cred că a văzut cineva sută la sută că a fost gol! Mi s-a părut foarte ciudat că așa repede s-a validat. Cred că dacă era invers, se analiza 10 minute. Așa repede, într-un minut, în jumătate de minut să decidă că e gol... .

Cum a zis și domnul Crăciunescu, nu cred că cineva poate spune că a fost gol sau nu. În faze ca aceasta, la limită, trebuie să se lase jocul să continue. Clar, clar! În primă fază, a fost și faultul în urma căruia s-a acordat lovitura liberă și s-a marcat ulterior.

Nu a fost fault sută la sută acolo! Nu trebuia să se dea fault, iar așa nu se dădea golul. Prea ușor acordat faultul.

Nu se vede clar că intră balonul în poartă și este un mare semn de întrebare dacă se valida golul în cazul în care era invers”, a spus Attila Hadnagy pentru Sport.ro.

Sepsi poate rata play-off-ul

În urma rezultatului de luni seară, Farul Constanța a acumulat 40 de puncte, urcând pe patru în clasament, devansând-o pe Universitatea Craiova cu un punct. De partea cealaltă, Sepsi OSK a rămas cu 33 de puncte, ocupând locul 10.

Etapa următoare Farul Constanța o va întâlni pe Oțelul Galați pe teren propriu, sâmbătă, de la ora 17:00, în timp ce Sepsi se va duela, pe teren propriu, cu Universitatea Cluj, duminică, ora 14:00.