VIDEO S-a întors roata! Cîrstea a ratat șase mingi de set în semifinale, la Dubai și a ratat calificarea în finala turneului

Sorana Cirstea clasament WTA Sorana Cirstea clasament WTA Dubai Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 23 Februarie 2024, 17:20
Data actualizarii: Vineri 23 Februarie 2024, 18:04

După ce i-a anulat campioanei Wimbledon șase mingi de meci în sferturi, Sorana Cîrstea s-a înclinat în fața italiencei Paolini, în minimum de seturi.

Sorana Cîrstea - Jasmine Paolini 2-6, 6-7 (6)

Sorana Cîrstea (22 WTA) a fost învinsă scor 6-2, 7-6 (6) de Jasmine Paolini (26 WTA), după o oră și cincizeci și șapte de minute de joc.

Înfrângerea suferită în fața italiencei o încurcă pe Cîrstea inclusiv în clasamentul WTA. Cîrstea va rămâne număr 22 mondial, deoarece Paolini a întrecut-o în clasament și a urcat, în ediția actualizată în timp real, până pe poziția 16.

$158,944 a încasat Cîrstea pentru calificarea în semifinalele turneului WTA 1000 de la Dubai, competiție în care le-a învins consecutiv pe Sofia Kenin (55 WTA), Veronika Kudermetova (19 WTA), Donna Vekic (31 WTA) și Marketa Vondrousova (8 WTA).

2-6, 6-7 în setul 2: După șase mingi de set ratate, Sorana Cîrstea a cedat partida la a doua minge de meci procurată de italiancă.

2-6, 6-6: Se intră în tiebreak după ce Sorana Cîrstea a ratat cinci mingi de set în acest game. Paolini încheie cu un forehand invers direct câștigător.

2-6, 6-5: Break, Sorana Cîrstea! Două game-uri consecutive pentru jucătoarea din țara noastră, care va avea ocazia de a servi pentru câștigarea setului, la reluare.

2-6, 5-5: Sorana Cîrstea salvează minge de meci în acest game și țintește violent colțurile terenului opus, cu forehandul, de pe linia de fund a terenului.

Ieri, Cîrstea a salvat șase mingi de meci împotriva Vondrousovei.

2-6, 4-5: Paolini conduce din nou, iar Cîrstea nu își permite nimic altceva decât hold, în următorul game la serviciu.

2-6, 4-4: Sorana Cîrstea egalează de la 2-4! Prim moment bun pentru româncă în partidă.

2-6, 3-4: Al patrulea break la rând în set. Cîrstea obține patru puncte la rând și rezistă cu șanse reale în meci.

2-6, 2-4: Românca ratează șansa de a egala. Set și break avantaj, din nou, pentru Paolini. În absența unei reveniri iminente, Cîrstea se apropie de eliminare.

2-6, 2-3: Rebreak, Sorana Cîrstea! Într-un prim moment critic al semifinalei, românca returnează agresiv și provoacă greșeli rare în jocul italiencei.

2-6, 1-3: Cu banda fileului, Paolini conturează norocos primul break în setul secund.

2-6, 1-2: Un nou hold cu un singur punct pierdut de italiancă. Din nefericire, Jasmine devine din ce în ce mai confortabilă în game-urile jucate cu propria servă.

2-6, 1-1: Cîrstea egalează la treizeci, dar Paolini rămâne în controlul partidei.

2-6, 0-1: Game la cincisprezece pentru Paolini, în debutul setului secund.

2-6 în setul 1: Dublu break & set, Jasmine Paolini! La a doua minge de set, italianca returnează direct câștigător și tranșează, în 40 de minute, soarta manșei întâi.

2-5: Specialitatea italiencei Paolini în primul set, game-urile încheiate la treizeci. Cîrstea, plimbată constant stânga-dreapta, își pierde luciditatea în momentul lovirii mingilor.

2-4: Game la treizeci pentru Sorana Cîrstea, care ține aproape de Paolini. Are însă nevoie de un break pentru a egala.

1-4: Cîrstea dă în fileu un retur de rever, iar Paolini se desprinde la trei game-uri în față. De notat că Sorana a pierdut primele seturi ale meciurilor cu Donna Vekic și Marketa Vondrousova înainte de a reuși două reveniri fantastice.

1-3: Break reușit de Paolini, nu înainte de patru egalități. Cel mai lung game al începutului de meci se înclină în favoarea adversarei Soranei.

1-2: Un nou game cu emoții pentru italiancă, dar rezistă încercărilor româncei de a face break.

1-1: Cîrstea servește solid și câștigă la zero primul game jucat pe propria servă.

0-1: Paolini deschide semifinala cu hold la treizeci.

În finala jumătății opuse de tablou, Iga Swiatek va primi replica Annei Kalinskaya. În faza ultimelor opt, jucătoarea poloneză a întrecut-o pe chinezoaica Qinwen Zheng, iar Kalinskaya, din Federația Rusă, a revenit de la 0-1 la seturi împotriva americancei Cori Gauff.

Sorana Cîrstea (33 de ani) a devenit cea mai experimentată jucătoare care se califică în semifinalele turneului WTA 1000 de la Dubai.

În istoria de 23 de ani a competiției din Emirate, alte trei jucătoare au reușit avansarea în penultimul act competițional la vârsta de 33 de ani, printre care Venus Williams.

Sorana Cîrstea joacă cu Jasmine Paolini pentru un loc în finala turneului WTA 1000 de la Dubai

• Italianca Jasmine Paolini a câștigat ambele meciuri directe jucate împotriva Soranei Cîrstea.

Retragerea Elenei Rybakina - fostă câștigătoare a întrecerii de la Wimbledon - din turneu o poate ajuta enorm pe Sorana Cîrstea în a-și doborî recordul de carieră în ce privește poziționarea în clasamentul WTA.

Sorana Cîrstea a fost loc 21 WTA în 2013, poziție pe care o va egala, începând de luni, 26 februarie, indiferent de ce va face în semifinala cu Jasmine Paolini (26 de ani, 28 WTA).

Dacă va ajunge în finală, Sorana Cîrstea va intra, în premieră, nu doar în top 20 WTA, ci în top 15 WTA

Dacă românca va reuși însă marea performanță de a ajunge în finala turneului, aceasta va coincide cu un salt de 7 lungimi, care ar împinge-o până pe locul 15 WTA.

Dacă va reuși acest succes istoric, Sorana Cîrstea ar urma să depășească în ierarhia mondială sportive ca Barbora Krejcikova, Madison Keys, Petra Kvitova sau Elina Svitolina.

Semifinala turneului WTA 1000 de la Dubai, Sorana Cîrstea - Jasmine Paolini se joacă vineri, 23 februarie, după ora 14:00.