Cea mai dură reacție după Rapid - FC U Craiova 1-2: "Azi au fost autiști! Sunt jucători care nu sunt de Rapid"

Rapid FC U Craiova Grigore Sichitiu Superliga
Data publicarii: Vineri 10 Februarie 2023, 22:22
Data actualizarii: Vineri 10 Februarie 2023, 22:21

Rapid a pierdut contra lui FC U Craiova, pe teren propriu, scor 1-2, în runda cu numărul 25 din Liga 1.

În fața unui stadion plin, Rapid s-a văzut condusă după doar 45 de secunde. Juan Bauza a deschis scorul după doar 45 de secunde, în urma unei centrări a lui Baeten din corner. Adi Mutu a făcut două schimbări la pauză, însă giuleștenii au fost departe de forma arătată în precedentele jocuri și au mai încasat un gol în minutul 57, de la Bahassa.

Grigore Sichitiu, reacție dură după Rapid - FC U Craiova 1-2

Rapid a redus din handicap în minutul 87, după o execuție spectaculoasă a lui Iacob, însă nu a fost suficient pentru giuleșteni, care au suferit primul eșec pe teren propriu din acest sezon de Liga 1.

Grigore Sichitiu (74 de ani), fost președinte la Rapid, a criticat în termeni duri prestația elevilor lui Adrian Mutu, spunând că a văzut o lipsă de atitudine, dar și jucători care nu ar merita să îmbrace tricoul giuleștenilor.

"Nu mă așteptam să joace atât de prost. Efectiv! Nu faptul că au pierdut, dar ei au jucat de la început până au marcat golul neinspirat, lipsit de agresivitate, au asistat adversarii, nu s-au dus să le facă pressing, au pasat foarte prost. Sunt trei ocazii de gol tot meciul. Nu mă așteptam! Tot în acest an l-au început foarte bine, au fost tonici. Dintr-o dată s-au înmuiat. O echipă părăsită de ambiție, nu știu de ce.

Parcă nu s-au gândit că li se poate întâmpla așa ceva. Au jucat atât de liniștiți, de relaxați. Sunt jucători care nu sunt de Rapid - un Iacob, chiar dacă a marcat întâmplător un gol, un Ștefan, care se vede că n-a jucat, la mijlocul terenului n-am văzut o pasă, o inspirație la Albu, Crepulja, Kait sau Emmers.

Au fost complet ieșiți din joc, nu știu care a fost motivul. Au arătat ca o echipă care... câștigau, pierdeau, n-aveau niciun fel de atitudine. E prima oară când o văd. Presiunea și ajutorul publicului îi îndeamnă, în mână la luptă, ori ei astăzi au fost autiști. Nu au auzit, nu s-a întâmplat nimic. Atât au fost de liniștiți de parcă a fost un meci amical", a spus Grigore Sichitiu, la GSP Live.

Rapid rămâne, cel puțin temporar, pe locul 3 în Liga 1, cu 45 de puncte, însă poate fi depășită de FCSB, care are un meci mai puțin disputat.

În runda următoare, Rapid va juca pe terenul ultimei clasate CS Mioveni.