EXCLUSIV Ce atacant vrea să aducă Gigi Becali la FCSB!

FCSB atacant fcsb Gigi Becali Transferuri FCSB Superliga Gigi Becali
Data publicarii: Marti 07 Noiembrie 2023, 08:03
Data actualizarii: Marti 07 Noiembrie 2023, 08:09

FCSB este în căutare de atacant, conform patronului Gigi Becali, care vrea să îi înlocuiască pe Andrea Compagno și pe Dorin Rotariu.

Supărat din cauza modului în care au jucat cei doi în duelul cu Rapid, scor 1-2, omul de afaceri a anunțat că va aduce un alt vârf la FCSB, într-un sezon în care speră, poate, mai mult ca niciodată la titlu, după ani de secetă. Ce atacant poate ajunge la vicecampioana din SuperLiga României în viitorul apropiat sau în pauza de iarnă?

Conform surselor Sport.ro, Gigi Becali urmărește de acum înainte să aducă la FCSB un atacant din afara României! Omul de afaceri nu are variante în SuperLiga, iar astfel este orientat către aducerea unui vârf din altă țară.

• Gigi Becali

Gigi Becali caută atacant pentru FCSB în afara României

Sursele Sport.ro au precizat că acestea sunt intențiile lui Becali, în urma celor întâmplate în partida cu Rapid, dar până în pauza de iarnă poate apărea un atacant care să îi atragă atenția din prima ligă de la noi.

El le-a comunicat apropiaților că, la ora actuală, înclină să aducă un fotbalist cu profil ofensiv care nu joacă în prima divizie de la noi.

Andrea Compagno, trecut pe lista neagră la FCSB

Deși a dat randament bun în sezonul trecut, FCSB va miza, cel mai târziu din iarnă, din a doua parte a sezonului de SuperLiga României, pe un alt atacant, altul decât Andrea Compagno.

În cele 19 meciuri jucate în acest sezon, Compagno a marcat patru goluri. A fost integralist doar în două dintre partide și în nouă titular. Decizia de a renunța la golgheterul italian în anumite momente a surprins mai mulți specialiști din fotbal, însă Gigi Becali are o explicație.

În total, italianul are 51 de meciuri pentru FCSB, dar și 20 de goluri.

Dorin Rotariu, tras pe linie moartă la FCSB?

Apar primele semne de întrebare cu privire la randamentul pe care îl va da Dorin Rotariu la FCSB, dar și câte șanse va mai primi din partea staffului tehnic și a conducerii.

Deja, Gigi Becali a anunțat că nu își mai pune mari speranțe în el, deși abia a prins 216 minute în patru meciuri. Chiar dacă a fost una dintre cele mai surprinzătoare mutări făcute în acest sezon de SuperLiga României, trecerea lui Dorin Rotariu la FCSB a fost analizată de la bun început și din perspectiva celorlalte transferuri cu nume bifate de formația bucureșteană.