Derby-ul dintre Dinamo și FCSB se va juca pe „Cluj Arena”, pentru că „Arena Națională” nu este disponibilă, iar arena „Arcul de Triumf” a fost considerată mult prea mică pentru anvergura meciului dintre cele două formații.

Anunțul a fost făcut de președintele „câinilor”, Andrei Nicolescu, care a explicat motivele acestei decizii.

Ionuț Lupescu: „Normal că e ciudat, nu s-a mai întâmplat niciodată în istorie”

Fostul dinamovist a fost întrebat în intervenția de la matinalul VOYO Sport LIVE despre indisponibilitatea „Arenei Naționale” și legat de jucarea derby-ului între două echipe din București la Cluj.

Ionuț Lupescu s-a arătat surprins de această decizie fără precedent și a propus o variantă pentru ca Arena Națională să devină disponibilă în astfel de situații.

„Normal că e ciudat, nu s-a mai întâmplat niciodată în istorie, dar eu cred că managementul pe care îl administrează cei care au în administrare stadioanele respective, atât Arcul, cât și Arena Națională… pe Arc înțeleg, acolo sunt probleme, terenul, mai e și echipa de rugby.

Arena Națională, eu înțeleg că trebuie să mai scoată și câțiva bani, cu toate că, dacă stăm să ne gândim, un spital sau o școală sunt la fel lucruri în care se investește, statul bagă bani foarte mulți și încearcă să renoveze, să facă ceva, mentenanță, așa cred eu că trebuie și pentru stadioanele publice din România și așa nu s-ar mai plânge că stadioanele doar consumă și nu produc”, au spus Ionuț Lupescu, în exclusivitate la VOYO SPORT LIVE.

Andrei Nicolescu: ”Avem acordul tuturor părților implicate”

Nicolescu a anunțat și data disputării partidei cu FCSB. Există un acord și cu reprezentanții LPF ca această partidă să se dispute sâmbătă, 5 septembrie.

„Cred că putem face anunțul oficial că avem acordul tuturor părților implicate, asta înseamnă al FCSB-ului, al Cluj Arena, acordul LPF-ului. 

Cred că, atâta timp cât opțiunile cu Arena Națională sunt limitate, meciul cu FCSB se va juca sâmbătă, 5 septembrie, pe Cluj Arena”, a spus Andrei Nicolescu, la ”VOYO SPORT LIVE”