Ce a remarcat Ilie Dumitrescu, după Oțelul - FCSB: ”Încă un experiment al lui Gigi”

Ilie Dumitrescu FCSB Otelul - FCSB Superliga Ilie Dumitrescu
Data publicarii: Duminica 30 Iulie 2023, 00:39
Data actualizarii: Duminica 30 Iulie 2023, 00:39

FCSB a câștigat cu 2-0 meciul de la Galați, cu Oțelul, și are trei victorii din tot atâtea meciuri în noul sezon din Superligă.

Octavian Popescu (20 de ani) a început meciul din postura de titular, în locul lui Florinel Coman, după ce a fost criticat aspru de Gigi Becali pentru prestația modestă din meciul cu CSKA 1948 Sofia.

Decarul FCSB-ului n-a dezamăgit și a deschis scorul în prima repriză la Galați, cu o execuție superbă, din afara careului. În a doua repriză, în tabăra oaspeților a fost aruncat în joc și Florinel Coman, iar Octavian Popescu a ajuns, pentru câteva minute, în centrul compartimentului ofensiv.

Ilie Dumitrescu, după Oțelul Galați - FCSB

Ilie Dumitrescu, fostul mare internațional, a analizat partida și consideră că poziția pe care a jucat Tavi Popescu reprezintă un ”experiment” al patronului Gigi Becali.

„Băluță e un jucător foarte bun în sistemul ăsta, are nevoie de spațiu. El cere foarte bine mingea în spatele liniei de fund, are o tehnică superioară, intră bine în combinații. Oțelul a jucat foarte bine făcând pressing-ul ăsta de întâmpinare.

N-a fost pus în valoare Băluță. L-am văzut pe Tavi Popescu ca ”9 fals”, încă un experiment al lui Gigi. Diferită puțin repriza a doua, mă bucur pentru Cordea că a avut o evoluție bună, este o competiție pe post acolo”, a spus Ilie Dumitrescu, la Digi Sport.

Oțelul Galați - FCSB 0-2. Vicecampioana, a treia victorie consecutivă

Chiar dacă Oțelul a avut două bare, iar Vlad Chiricheș a fost aproape de un autogol în prima parte a meciului, roș-albaștrii au câștigat trei puncte importante la Galați, pe un stadion arhiplin.

Octavian Popescu a deschis scorul în minutul 40, după ce Andrei Cordea i-a pasat la aproximatitv 25 de metri, iar winger-ul FCSB-ului a șutat fără să stea pe gânduri și a reușit, astfel, să marcheze o bijuterie.

În repriza secundă, Andrea Compagno l-a învins pe Relu Stoian cu un șut din apropierea careului, după ce vârful italian a rămas unu contra unu, în urma unui contraatac fulger al roș-albaștrilor.

Echipele de start:

Oțelul Galați: Stoian - Rus, Yabre, Varela, Zhelev - Jardan, Neagu, Silva - Pop, Fatai, Cisotti

FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Chiricheș, Ov. Popescu - Edjouma, Șut, Djokovic - Cordea, Băluță, Oct. Popescu