”N-au ajuns la poartă!”. Ce a avut de zis Dorinel Munteanu, după Oțelul - FCSB 0-2

Dorinel Munteanu otelul Otelul - FCSB Superliga Dorinel Munteanu
Data publicarii: Duminica 30 Iulie 2023, 00:19
Data actualizarii: Duminica 30 Iulie 2023, 00:19

FCSB a câștigat cu 2-0 meciul cu Oțelul Galați și a ajuns la trei victorii consecutive în Superligă.

Chiar dacă a pierdut meciul, Dorinel Munteanu vede părțile bune după meciul cu FCSB. Antrenorul celor de la Oțelul spune că nu poate fi supărat pe elevii săi după prestația din acest meci.

De asemenea, tehnicianul a lăsat de înțeles că, la echipa sa, ar putea veni și alți jucători până la încheierea perioadei de transferuri.

Dorinel Munteanu: ”Trebuie să mergem înainte”

„Echipa mea s-a ridicat cel puțin trei sferturi de joc la nivelul adversarului. În prima repriză chiar n-am dat nicio șansă adversarului, execuția lui Tavi Popescu a făcut diferența. S-a echilibrat jocul, am avut și două bare, pe final s-au mai creat ocazii. Nu pot nici să fiu supărat foarte tare pe echipa noastră.

Ăsta e fotbalul! Am foarte multe lucruri pozitive de tras după acest meci. Adversara noastră de astăzi n-a ajuns la poartă, ne-a pus în pericol la centrări dar nimic mai mult. Trebuie să mergem înainte, să fim foarte uniți. Campionatul este foarte lung.

Perioada de transferuri este până pe 1 septembrie, mai am timp să aduc jucători care să ajute echipa din prima zi când vin aici. Fanii vor victoria în fiecare meci. O victorie nu se obține așa cum vor fanii, avem adversari în față, adversari cu experiență. Trebuie să obținem maximum de puncte”, a spus Dorinel Munteanu, la finalul partidei.

Oțelul Galați - FCSB 0-2. Vicecampioana, a treia victorie consecutivă

Chiar dacă Oțelul a avut două bare, iar Vlad Chiricheș a fost aproape de un autogol în prima parte a meciului, roș-albaștrii au câștigat trei puncte importante la Galați, pe un stadion arhiplin.

Octavian Popescu a deschis scorul în minutul 40, după ce Andrei Cordea i-a pasat la aproximatitv 25 de metri, iar winger-ul FCSB-ului a șutat fără să stea pe gânduri și a reușit, astfel, să marcheze o bijuterie.

În repriza secundă, Andrea Compagno l-a învins pe Relu Stoian cu un șut din apropierea careului, după ce vârful italian a rămas unu contra unu, în urma unui contraatac fulger al roș-albaștrilor.

Echipele de start

Oțelul Galați: Stoian - Rus, Yabre, Varela, Zhelev - Jardan, Neagu, Silva - Pop, Fatai, Cisotti

FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Chiricheș, Ov. Popescu - Edjouma, Șut, Djokovic - Cordea, Băluță, Oct. Popescu