Ce a avut de zis Adi Mutu despre Dorinel Munteanu

Adi Mutu Dorinel Munteanu Superliga Superliga Adrian Mutu / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Joi 29 Februarie 2024, 18:46
Data actualizarii: Joi 29 Februarie 2024, 18:45

CFR Cluj a remizat 2-2 cu Oțelul Galați în etapa #28 din sezonul regulat al Superligii României, în deplasare.

Ardelenii au pierdut, astfel, poziția a doua din clasament, după ce Rapid București a învins-o cu 4-1 pe UTA Arad miercuri seară. CFR Cluj se află la nouă lungimi în spatele liderului FCSB, care are un meci în minus.

Înainte să o preia pe CFR Cluj, Adrian Mutu a contestat cantonamentul lui Dorinel Munteanu cu Oțelul Galați. Antrenorul a apelat la un stagiu de pregătire la munte, la Vatra Dornei, iar actualul tehnician din Gruia a oferit atunci câteva declarații dure.

După remiza cu Oțelul, Mutu a vorbit despre Dorinel Munteanu și a ținut să puncteze faptul că nu are nimic personal cu el și că i-ar fi plăcut ca elevii săi să plece de la Galați cu toate cele trei puncte.

”La Galați a fost un meci dificil, un joc de luptă cu o echipă incomodă. Am avut meciul în mână și trebuia să îl gestionăm mai bine. O echipă de calibrul nostru trebuia să aducă victoria acasă.

Îmi e ciudă că nu am luat cele trei puncte. Nu am nicio treabă cu Dorinel. Îmi place să câștig împotriva tuturor nu doar în fața lui. Dorinel pentru mine nu e nimic special din punctul acesta de vedere.

E doar un alt antrenor. Era prima dată când mergeam la Galați, mi-ar fi plăcut să câștig, dar nu pot doar eu să am noroc”, a spus Adrian Mutu, potrivit Fanatik.

Oțelul Galați - CFR Cluj 2-2

Alexandru Pop a deschis scorul în minutul 36 cu o execuție de vis, la care Răzvan Sava nu a putut face nimic. Philip Otele a restabilit însă egalitatea în minutul 45, chiar înainte de pauză.

În partea secundă, ardelenii au fost aduși în avantaj, grație reușitei lui Pangiotis Tachtsidis din minutul 88, din lovitură de pedeapsă, doar că gălățenii au salvat punctul în minutul 90+6, prin Juri Cisotti, tot din penalty.