Oțelul Galați - CFR Cluj 2-2 | Pas greșit pentru ardeleni, remiză pentru FCSB și Rapid

Otelul Galati CFR Cluj Dorinel Munteanu Superliga
Data publicarii: Marti 27 Februarie 2024, 22:54
Data actualizarii: Marti 27 Februarie 2024, 23:03

Urmărim și comentăm împreună meciul din Superligă dintre Oțelul Galați și CFR Cluj pe www.sport.ro și pe facebook.com/sport.ro.

Oțelul Galați - CFR Cluj 2-2

Final de meci!

Standings provided by Sofascore

Minutul 90+3 - GOOOL Oțelul Galați! Gazdele restabilesc egalitatea în minutele de prelungiri, dintr-un penalty transformat de Cisotti.

Minutul 87 - GOOOL CFR Cluj! Bîrligea este faultat în careu, se acordă lovitură de pedeapsă, transformată de Tachtsidis.

Minutul 53 - Ocazie pentru Oțelul Galați! Bodișteanu reia puțin pe lângă poartă din șase metri.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 45 - GOOOL CFR Cluj! Pop respinge mingea de pe linia porții, care ajunge la Otele, cel care o împinge în poartă.

Minutul 36 - GOOOL Oțelul Galați! Alexandru Pop execută spectaculos o lovitură liberă din afara careului, direct la colțul lung.

Minutul 21 - Ocazie pentru Oțelul Galați! Pop reia cu capul mingea venită dintr-o centrare, însă Sava respinge în corner.

Minutul 19 - Ocazie pentru Oțelul Galați! Pop șutează din șase metri, Sava are o intervenție bună, apoi arbitrul arătă poziția de offside.

A început partida!

Oțelul Galați - CFR Cluj: echipele de start

Oțelul Galați: Pap - Adăscăliței, Yabre, Ghiocel, Zhelev - Cisotti, Zivulic, Lameira - Frederic, Pop, Bodișteanu

Rezerve: Bordun, Cîrjan, Farcaș, Gaitan, Jardan, Malle, Panait, Rusevic, Stoian, Tănasa, Teles

Antrenor: Dorinel Munteanu

CFR Cluj: Sava - Mogoș, Boben, Ajeti, Camora - Muhar, Keita, Avounou - Deac, Michael, Otele

Rezerve: Abeid, Aussi, Bîrligea, Fica, Filip, Hindrich, Ilie, Lucaci, Mancea, Serebe, Tachtsidis

Antrenor: Adrian Mutu

Oțelul Galați - CFR Cluj se dispută de la ora 21:00 în runda a 28-a din Superligă, LIVE TEXT pe Sport.ro.

Oțelul lui Dorinel Munteanu, suspendat pentru această partidă, este pe locul 11, dar visează la play-off, de care o despart înaintea etapei 5 puncte, în timp ce oaspeții visează și ei la titlu, de pe poziția secundă, la 10 puncte distanță însă de liderul FCSB.

Acum un deceniu, Oțelul Galați a pierdut în fața lui CFR Cluj cu un halucinant 2-7

Patru puncte a scos Oţelul în 2024 din cele două meciuri jucate pe teren propriu, 0-0 cu Petrolul şi 1-0 cu FC U Craiova 1948.

De partea cealaltă, clujenii au pierdut prima deplasare din acest an, 0-1 la Botoşani, după care s-au impus în următoarele partide jucate afară, 2-1 cu Petrolul şi 3-1 cu FC U Craiova 1948.

Cea mai mare diferenţă de scor: 7 octombrie 2013, CFR Cluj - Oţelul 7-2.

Dorinel Munteanu și-a început cariera de antrenor la CFR Cluj

Antrenorul Dorinel Munteanu, acum la Oțelul, şi-a început cariera de tehnician principal chiar pe banca grupării din Gruia, în  sezoanele 2005-2006 și 2006-2007, când a activat ca jucător-antrenor.

Dorinel Munteanu vs CFR Cluj în campionat: 12 jocuri - două victorii - două remize - 8 înfrângeri. (Info: LPF)

Dorinel Munteanu este suspendat după eliminarea din meciul cu Dinamo

Dorinel Munteanu a fost eliminat în timpul meciului cu Dinamo, scor 1-3, în urma disputei pe care a avut-o cu unul dintre asistenți.

Antrenorul Oțelului Galați a primit o suspendare de două meciuri și o amendă de 6.000 lei pentru comportament nesportiv.