Basarab Panduru a rămas șocat după duelul din Bănie: ”Nici la judeţ nu vezi aşa ceva”

Basarab Panduru Dinamo FCU Craiova Ovidiu Herea Superliga Basarab Panduru
Ionuț Stoica
Data publicarii: Duminica 21 Aprilie 2024, 10:35
Data actualizarii: Duminica 21 Aprilie 2024, 10:38

FCU Craiova 1948 - Dinamo București s-a terminat 1-1, în etapa cu numărul 5 din play-out-ul Superligii.

Meciul din Bănie a început în forță. În prima repriză, ambele echipe au avut ocazii de gol, însă golul a sosit abia în minutul 43, când Goncalo Gregorio i-a pasat lui Milanov, iar acesta a trimis mingea în poartă din interiorul careului, deschizând scorul pentru gruparea din Ștefan cel Mare.

Deși FCU Craiova 1948 a încercat să egaleze, echipa oaspete a rămas în avantaj până în ultimele minute ale partidei.

• Basarab Panduru

Cu toate acestea, băieții lui Mititelu nu s-au dat bătuți și au luptat până în ultimul moment. În minutul 90, Vladislav Blănuță a reușit să egaleze cu o lovitură de cap la centrarea lui Baeten, aducând un punct important echipei sale.

"Dacă te aperi aşa, meriţi să primeşti gol în minutul 90"

Reacțiile de după meci au fost la fel de intense ca și partida în sine. Basarab Panduru și Ovidiu Herea, au comentat greșeala inexplicabilă din defensiva lui Dinamo care a condus la golul egalizator.

Panduru a criticat poziționarea liniei fundașilor centrali, subliniind lipsa lor de concentrare și comunicare. În același timp, Herea a accentuat necesitatea unei atitudini mai concentrate din partea jucătorilor.

"Dacă te aperi aşa, meriţi să primeşti gol în minutul 90. De ce eşti acolo şi nu eşti la 16 metri (n.r. fundaşii lui Dinamo). Ce cauţi acolo? Nici la judeţ nu vezi aşa ceva! Când te aperi aşa, meriţi să iei gol", a declarat Basarab Panduru, pentru Orange Sport.

"Primul fundaş are o poziţie greşită. Este lipsă de comunicare, lipsă de marcaj. Trebuie să fii mai concentrat când ştii că punctele astea te pot salva. Sunt lucruri elementare, pe care le înveţi la copii şi juniori." a adăugat Ovidiu Herea, fost mare fotbalist, după meci.

Clasament Play-out

Cu acest rezultat, Dinamo se află pe locul 8 în play-out, cu 20 de puncte, în timp ce FCU Craiova 1948 ocupă ultima poziție, a 10-a, cu 18 puncte.