Autorul unei ratări incredibile, Alexandru Musi a explicat ce s-a întâmplat în înfrângerea cu FCU Craiova

Alexandru Musi FCU Craiova Petrolul Ploiesti Superliga Superliga Alexandru Musi, jucator Petrolul Ploiesti/sursa foto: Sport Pictures
Data publicarii: Marti 19 Decembrie 2023, 20:08
Data actualizarii: Marti 19 Decembrie 2023, 20:08

FCU Craiova a trecut pe teren propriu de Petrolul Ploieşti cu scorul de 2-0, într-un meci disputat în etapa a 21-a a Superligii.

În faţa a mai puţin de o mie de spectatori, primul gol a venit târziu în minutul 78, când Vlad Achim a fructificat spectaculos o centrare a lui Mascarenhas. Golul desprinderii, foarte ciudat, a venit în minutul 90, când mingea trimisă din neatenţie de portarul Lukas Zima în spatele lui Vladislav Blănuţă a intrat în plasă.

FCU Craiova a avut ocazii mari prin Juan Francisco Bauza (62), Blănuţă (bară, 70), Chiţu (84). Petrolul Ploiești a irosit şi ea ocazii mari, prin Alexandru Musi (5, 34), Jefferson (81), Billel Omrani (87).

FCU Craiova are trei victorii consecutive în campionat şi patru în toate competiţiile. Petrolul Ploiești a obţinut un singur succes în ultimele şapte etape şi nu a mai înscris de 395 de minute.

Oltenii au acumulat 27 de puncte şi au urcat pe poziţia a noua a clasamentului. Petrolul Ploiești, tot cu 27 de puncte, este o poziţie mai jos.

"Nu a fost ziua mea, nu am putut să înscriu. Trebuie să uităm de ziua asta. Am văzut colțul lung, îmi asum vina, îmi pare rău.

Trebuie să o luăm anul viitor de la capăt, să o luăm meci de meci. Nu suntem mulțumiți, am avut multe egaluri în care puteam să câștigăm. Sunt echipe bune pentru play-off, trebuie să jucăm pentru cele trei puncte și să ne dăm viața pe teren", a declarat Musi, după meci.