FCU Craiova - Petrolul Ploiești 2-0 | Oltenii se aproprie de zona de play-off

FCU Craiova Petrolul Ploiesti Superliga Superliga
Data publicarii: Marti 19 Decembrie 2023, 19:21
Data actualizarii: Marti 19 Decembrie 2023, 19:26

FCU Craiova s-a impus cu Petrolul Ploiești, scor 2-0, și s-a apropiat de zona de play-off, urcând pe locul nouă.

FCU Craiova - Petrolul Ploiești 2-0

Final de meci!

Minutul 90 - GOOOL FCU Craiova! Zima degajează cu piciorul direct în corpul lui Vladislav Blănuță, iar mingea intră în poartă.

Minutul 84 - Ocazie importantă pentru FCU Craiova! Aurelian Chițu trimite mingea în bară.

Minutul 78 - GOOOL FCU Craiova! Vlad Achim deschide scorul în Bănie

Minutul 70 - Ocazie imensă pentru FCU Craiova! Bauza ajunge în fața porții, dar șutează puțin pe lângă bara transversală.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 33 - Ocazie imensă ratată de Petrolul Ploiești! Musi primește mingea în interiorul careului mic, însă șutează direct în portar, cu toată poarta goală.

Minutul 23 - Ocazie pentru Petrolul Ploiești! Musi își încearcă din nou șutul, de aceasă dată dintr-o zonă centrală, însă Gurău reține.

Minutul 13 - Ocazie pentru Petrolul Ploiești! Musi scapă de defensiva adversă, încearcă să centreze în careu, însă mingea este prinsă de Gurău.

Minutul 10 - Ocazie pentru FCU Craiova! Bauza reia din prima în interiorul careului și șutează, însă Zima are o intervenție foarte bună.

Min. 1 Partida a început acum.

Echipele de start

• FCU Craiova: Gurău - Negru, Compagnucci, Lacroix, Padula - Achim, Van Durmen - Sidibe, Bauza, Blidar - Chițu

Rezerve: Mogoșanu, Henriques, Mascarenhas, Dr. Albu, Vl. Pop, Baeten, Buta, Blănuță, Ibrahim

Antrenor: Giovanni Costantino

• Petrolul Ploiești: Zima - Meijers, Garutti, Huja, Țicu - Dumitriu, Seto, Jefferson - Musi, Grozav, Jair

Rezerve: Eșanu, D. Radu, Vraciu, Mitrov, Abuashvili, Rădulescu, Răducan, Roman II, Omrani

Antrenor: Florin Pârvu

știre inițială

FCU Craiova și Petrolul Ploiești s-au întâlnit de patru ori până acum în Liga 1. Prahovenii s-au impus de trei ori, în timp ce un meci s-a încheiat la egalitate.

Primul meci dintre FCU Craiova și Petrolul Ploiești a avut loc pe 19 august 2022 și a fost câștigat de prahoveni, cu 0-1.

Singura remiză dintre cele două echipe s-a înregistrat pe 18 decembrie 2022, pe terenul Petrolului, scor 1-1.

Cea mai recentă confruntare directă din SuperLiga României s-a disputat pe 18 august 2023, Petrolul - FC U Craiova 1948 4-3, goluri marcate de Irobiso - dublă, Jair, Musi, respectiv Van Durmen, Chiţu, Bauza.

Pîrvu: „Muncim foarte mult, în condiţii grele”

„Avem jucători care fac sacrifici foarte mari. Cu toţii facem. Muncim foarte mult, în condiţii grele. Nu este uşor. Iar de la începutul jocului, să fie împotriva echipei, înseamnă că e rea intenţie. În loc să încurajezi echipa. Am băgat tot ce aveam mai bun pe bancă.

E o răutate şi nu e primul meci. Cred că este ceva intenţionat. Nu mai legat de joc. Ne-am echilibrat, suntem liniştiţi în momentul acesta şi vedem ce va fi”, a spus Pîrvu, la flash-interviuri.