Petrolul - Rapid petrolul Rapid Superliga
Data publicarii: Vineri 15 Decembrie 2023, 23:06
Data actualizarii: Vineri 15 Decembrie 2023, 23:07

Petrolul Ploiești și Rapid București au remizat, scor 0-0, pe ”Ilie Oană”, în cadrul etapei cu numărul 20 din Superliga României.

Rapid a reușit să plece cu un punct din deplasarea de la Ploiești, având în vedere că a evoluat o bună parte din meci în inferioritate numerică. Andrei Borza a fost eliminat în minutul șase al partidei, după un fault asupra lui Ismael Diomande.

Giuleștenii au solicitat un penalty în partea secundă a jocului. În minutul 56, Funsho Bamgboye a căzut pe gazon după un duel cu Alexandru Musi, dar centralul Adrian Cojocaru nu a fost impresionat și a lăsat jocul să continue.

În minutul 82, egalitatea numerică a fost restabilită după ce Paul Papp a văzut al doilea cartonaș galben și a fost trimis la cabine înainte de finalul partidei.

Penalty neacordat pentru Rapid? ”Mi se pare și joc periculos”

Nu știu cum sunt regulile acum, ne putem înșela. Pare că, după ce lovește mingea Musi, îl lovește și pe Funsho”, a spus Daniel Pancu, la Digi Sport.

„Era poziționat foarte bine (n.r. - centralul Adrian Cojocaru), exact în fața lui!”, s-a limitat să spună Ilie Dumitrescu.

„Mie mi se pare că jucătorul Rapidului încearcă să lovească mingea, jucătorul Petrolului nu-l vede, nu scanează înainte, de asta are asemenea execuție din săritură. E adevărat că urmărește mingea, dar mi se pare și joc periculos. Nu pot să spun exact dacă a fost penalty sau nu”, a comentat Ionuț Badea.

Rapid este pe locul trei, cu 32 de puncte, după cinci meciuri fără victorie în Superliga României, în timp ce Petrolul a rămas pe locul opt, cu 27 de puncte.

În ultima etapă din 2023, Rapid se va deplasa la Constanța pentru meciul cu Farul Constanța, în timp ce Petrolul va juca tot în deplasare, cu FCU Craiova.

Horațiu Moldovan: ”Mă dor coastele și acum”

După finalul partidei, la flash-interviu, Horațiu Moldovan (25 de ani), portarul Rapidului, s-a plâns de jocul dur al adversarilor săi.

„Eu n-am avut emoții, am avut mingea în mâini și s-a băgat în mine. Mă dor și acum coastele. Probabil așa a fost tactica lor, să mă lovească. Nu e nicio problemă, sunt bărbat și merg mai departe.

Poți să spui că e un meci slab, dar e foarte greu să joci cu un om în minus. Cred că cea mai grea minge a fost cea din lovitură liberă, a lui Jair. Noi la fiecare meci ne gândim doar la cele trei puncte. Eu vreau să mă bat la titlu”, a spus goalkeeper-ul, printre altele.