FOTO A marcat de două ori în cinci minute și s-a accidentat! Tudor Băluță, izbit de ghinion în Farul - Rapid

Farul - Rapid Superliga Tudor Baluta Superliga
Data publicarii: Sambata 06 Mai 2023, 22:20
Data actualizarii: Sambata 06 Mai 2023, 22:21

Farul Constanța - Rapid s-au confruntat în etapa cu numărul șapte din play-off-ul Superligii.

În minutul 23, Tudor Băluță a reluat din prima și l-a învins fără nicio problemă pe Horațiu Moldovan, cu un șut la colțul stâng, care ar fi putut, totuși, fi apărat de portarul giuleștenilor.

Cinci minute mai târziu, același jucător a reluat în poarta lui Moldovan, în urma unei lovituri de colț executate pe care a beneficiat-o trupa lui Gică Hagi.

Pe finalul primei reprize, însă Tudor Băluță s-a accidentat, iar Gică Hagi l-a înlocuit cu Doukoure în minutele de prelungiri.

Tudor Băluță a reușit, astfel, să-și treacă în cont primele două goluri din play-off-ul Superligii. În sezonul regulat, închizătorul a mai înscris pentru echipa de la malul mării în trei situații.

Echipele de start

• Farul: Aioani - Kiki, Larie, Artean, Borza - Băluță, Nedelcu, Grameni - Alibec, Munteanu, Mazilu
  • Rezerve: Buzbuchi, Sîrbu, Boli, Casap, Doukoure, Mateus Barbosa, Sali, Popescu, Morar

• Rapid: Moldovan - Onea, Săpunaru, Grigore, Morais - Kait, Albu, Ioniță II - Sefer, Dugandzic, Funsho Bamgboye
  • Rezerve: Drăghia, Iacob, Ștefan, Emmers, Papeau, Pănoiu, Ongenda, Costache, Luckassen

Farul - Rapid, înainte de meciul direct

Cu lupta la titlu mai strânsă ca niciodată, Farul nu mai are voie să facă pași greșiți în play-off. Constănțenii vin după remiza de la Sf. Gheorghe, scor 1-1, în urma căreia au un avans de doar trei puncte față de FCSB în clasament.

Farul are însă șapte victorii conscecutive pe teren propriu, ultima înfrângere având loc pe 23 ianuarie, în meciul cu CFR Cluj, scor 0-3.

De cealaltă parte, Rapidul se află într-un moment extrem de bun. După ce au bifat prima victorie din play-off, pe teren propriu cu FCSB, scor 1-0, giuleștenii s-au impus și în duelul de acasă cu CFR Cluj, scor 3-1, astfel că au legat două victorii consecutive cu două dintre cele trei favorite la titlu.

Rapidul însă nu a mai câștigat în deplasare de pe 1 martie, când se impunea cu FC Botoșani, scor 2-1, având două înfrângeri consecutive în ultimele meciuri. În turul play-off-ului, duelul din Giulești s-a încheiat cu o remiză, scor 1-1.

În acest sezon, Rapidul nu a reușit să câștige în fața echipei lui Gheorghe Hagi. Mai mult, constănțenii i-au scos pe giuleșteni și din Cupa României, scor 2-0.