Ce spirit olimpic? Grijă la cap! Reacția incredibilă a rusului Medvedev după ce a fost eliminat în sferturi

Daniil Medvedev Tenis Jocurile Olimpice Jocurile Olimpice Ce spirit olimpic? Atenție la cap! Reacția incredibilă a rusului Medvedev după ce a fost eliminat în sferturi
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 30 Iulie 2021, 08:15
Data actualizarii: Vineri 30 Iulie 2021, 08:22

Daniil Medvedev a comis un gest nesportiv uluitor la finalul partidei pierdute în sferturile turneului olimpic de tenis.

Raritatea Jocurilor Olimpice poate face o înfrângere să fie mult mai dureroasă decât un eșec suferit în circuitul ATP, într-un turneu care își va consuma o nouă ediție anul viitor. A demonstrat-o Daniil Medvedev, numărul 2 mondial, care a pierdut în cea mai nepotrivită rundă a turneului, anume faza sferturilor de finală, ultimul tur în care meciul se poate încheia fără posibilitatea de a mai câștiga o medalie.

Tenismenul rus a fost învins de spaniolul Pablo Carreno Busta (11 ATP) în două seturi, scor 6-2, 7-6 și nu a mai putut suporta frustrarea fără margini, la capătul unui tiebreak strâns, încheiat la 5 de jucătorul iberic.

Djokovic vs. Zverev și Carreno Busta vs. Khachanov, semifinalele turneului

Înainte de a da mâna cu adversarul său, rusul Daniil Medvedev a aruncat cu putere racheta de pământ, distrugând-o vizibil, după care și-a felicitat oponentul, s-a întors la racheta îndoită în două și a aruncat-o în tribunele goale a arenei principale din Complexul Ariake din Tokyo.

În semifinalele turneului olimpic de tenis, proba individual masculin, Pablo Carreno Busta se va duela cu un alt reprezentant al Comitetului Olimpic Rus, Karen Khachanov, meci urmat de confruntarea dintre sârbul Novak Djokovic și germanul Alexander Zverev.