FOTO ȘI VIDEO Știm primele două echipe calificate în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin!

Campionatul Mondial de handbal feminin Katrine Lunde Nora Mork Silje Solberg Stine Skogrand Handbal
Data publicarii: Miercuri 13 Decembrie 2023, 10:31
Data actualizarii: Miercuri 13 Decembrie 2023, 10:34

Campioana en-titre Norvegia, condusă de Nora Mork, își respectă blazonul.

Selecţionatele Norvegiei şi Franţei s-au calificat, marţi seara, în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin din Danemarca, Norvegia şi Franţa, după ce s-au impus în primele două sferturi de finală, desfăşurate la Trondheim (Norvegia).

Norvegia - Olanda 30-23 în sferturi

Norvegia, deţinătoarea titlului, a trecut de Olanda cu scorul de 30-23, după prestaţii foarte bune ale portarilor săi.

Scandinavele sunt la a cincea semifinală mondială consecutivă, în penultimul act urmând să înfrunte, vineri, la Herning (Danemarca), învingătoarea dintre Danemarca şi Muntenegru.

Silje Solberg a avut 14 intervenţii, încheind cu un procentaj de 42%, în timp ce veterana Katrine Lunde, cu 5 intervenţii, a avut un procentaj de 57%.

Extrema Stine Skogrand a fost cea mai bună marcatoare, cu 9 goluri.

Franța - Cehia 33-22 în sferturi

Franţa, campioana olimpică en titre, a dispus, în alt meci din sferturi, de revelaţia Cehia, condusă de pe margine de norvegianul Bent Dahl (SCM Râmnicu Vâlcea), cu scorul de 33-22.

Laura Glauser, portarul echipei CSM Bucureşti, a avut un impact major în obţinerea acestei victorii, cu 12 intervenţii şi un procentaj de excepţie, 67%.

''Les Bleues'' au făcut diferenţa în repriza secundă, după ce în debutul acesteia scorul a fost 18-17.

Vineri, Franţa va juca în semifinale, la Herning, cu Suedia sau Germania, care se vor înfrunta miercuri.

Învinsele în sferturile de finală vor evolua în turneul pentru locurile 5-8.