FOTO ȘI VIDEO She's back! Nora Mork a aprins scânteia la Mondialul de handbal. Cu ce scor a demolat Norvegia echipa Angolei

Nora Mork Campionatul Mondial de Handbal Norvegia Handbal
Data publicarii: Joi 07 Decembrie 2023, 17:07
Data actualizarii: Joi 07 Decembrie 2023, 17:54

CM de handbal se desfășoară în aceste zile în Norvegia, Suedia și Danemarca.

Echipele Norvegiei, Franţei, Spaniei şi Olandei au debutat cu victorii în grupele principale, miercuri, şi sunt tot mai aproape de calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin care are loc în Danemarca, Norvegia şi Suedia.

La Trondheim, în faţa propriilor suporteri, Norvegia a surclasat Angola cu 37-19, într-un meci care a fost marcat de revenirea vedetei Nora Mork, menajată în prima fază din o accidentare. Mork a reuşit să înscris trei goluri din şase aruncări. Vilde Mortensen Ingstad (CSM Bucureşti) a reuşit 4 goluri.

Campioana en titre se află la egalitate în grupa a doua principală cu campioana olimpică Franţa, care a dispus de Austria cu 41-27. Cele două favorite se vor califica în sferturi dacă Norvegia va învinge vineri Slovenia. Orlane Kanor (CS Rapid Bucureşti) a înscris 4 goluri pentru ''Les Bleues''.

Situaţia este una similară în Grupa a IV-a principală, la Frederikshavn (Danemarca), dominată de Spania şi Olanda.

Ibericele au reuşit să se impună în faţa Argentinei cu scorul de 30-23, făcând diferenţa în ultimul sfert de oră. Olanda a trecut de Brazilia cu 35-27, dar cea mai mare parte a diferenţei şi-a asigurat-o din prima repriză (18-13). Estavana Polman (CS Rapid) a marcat 4 goluri pentru olandeze. Giulia Guarieiro (Măgura Cisnădie) a reuşit 5 goluri pentru Brazilia, iar Larissa Fais Munhoz Araujo (Dunărea Brăila) a adăugat 3.