România - Polonia 27-26. Eliza Buceschi, MVP. Victorie de prestigiu la ultimul meci al tricolorelor la CM de handbal. Final tensionat

Romania Campionatul Mondial de handbal feminin Nationala Romaniei de handbal feminin Polonia Handbal
Data publicarii: Luni 11 Decembrie 2023, 20:26
Data actualizarii: Luni 11 Decembrie 2023, 20:34

România a încheiat pe locul al treilea Grupa Principală III, cu șase puncte (-4 la golaveraj), dar a ratat sferturile de finală la CM de handbal feminin.

România - Polonia 27-26 (13-10)

România a încheiat pe locul 11 la Campionatul Mondial din Suedia, Danemarca și Norvegia și ratează și prezența la un turneu preolimpic. S-a încheiat un turneu final, se termină și era Cristina Neagu la națională. Interul stânga a anunțat că se retrage după acest campionat. În vârstă de 35 de ani, căpitanul naționalei a fost desemnată de patru ori cea mai bună jucătoare a lumii.

Final de meci la Herning! România și-a încheiat parcursul la CM de handbal fără să-și îndeplinească obiectivul: calificarea în sferturi, echivalentă cu obținerea biletului spre unul dintre turneele preolimpice.

Eliza Buceschi a fost cea mai bună jucătoare a României în meciul cu Polonia: 11 goluri din 14 aruncări. Cristina Neagu nu a fost pe foaia de joc, în timp ce Cristina Laslo s-a accidentat în minutul 54 al partidei de la Herning.

Min.59 România - Polonia 27-25 Andreea Popa marchează din nou.

Min.56 România - Polonia 26-25 Andreea Popa înscrie de lângă propriul semicerc și profită că poarta Poloniei era goală. Golul vine ca un vagon de oxigen.

Min.55 România - Polonia 25-25 Cristina Laslo e împinsă de o adversară, încearcă o piruetă și calcă greșit. Medicul Florin Oancea decide că Laslo nu mai poate continua partida de la Herning.

Min.53 România - Polonia 25-25 România, în inferioritate numerică, ratează șansa de a se duce la două goluri și e egalată.

Min.50 România - Polonia 25-22 Eliza Buceschi înscrie de la 7 metri și România menține un avans care pare liniștitor în ulitmele nouă minute.

Min.45 România - Polonia 22-20 Florentin Pera cere time out.

Min.41 România - Polonia 22-18 Așa trebuia să joace România și în meciurile cu Danemarca și Germania. Buceschi marchează din nou - golul #9.

Min.38 România - Polonia 20-15 România se detașează pe tabelă printr-un joc fără greșeală pe faza de atac. Eliza Buceschi e în zi mare: opt goluri din nouă aruncări.

Min.34 România - Polonia 18-13 Cristina Laslo înscrie dintr-o poziție complicată. Dezechilbrată în săritură, centrul României marchează pentru 18-13.

Min.31 România - Polonia 14-10 Eliza Buceschi aruncă din nou cu precizie de la 7 metri.

A început repriza a doua!

PAUZĂ la Herning! România termină cu un avans de trei goluri prima repriză, dar va începe actul secund în inferioritate numerică după ce arbitrii au sesizat că tricolorele au greșit o schimbare. Dindiligan s-a grăbit să intre în teren și România va juca 120 de secunde în inferioritate numerică.

• Eliza Buceschi a înscris 5 goluri din șase aruncări
  • Crina Pintea a marcat 3 goluri din cinci aruncări
  • Cristina Neagu nu se află pe foaia de joc

Min.29 România - Polonia 13-10 Buceschi nu iartă de la 7 metri.

Min.24 România - Polonia 11-8 România mizează din nou pe angajarea pivotului, dar Pintea e lovită în față, se dezechilibrează și aruncă slab. Jucătoarea de la CSM București e KO, însă arbitrii nu opresc jocul.

Min.22 România - Polonia 11-8 Crina Pintea înscrie din nou. Avans de trei goluri al elevelor selecționerului Florentin Pera.

Min.20 România - Polonia 10-8 Jocul pare la îndemâna tricolorelor care speculează defensiva imobilă și Pintea se înșurubează și înscrie.

Min.17 România - Polonia 9-7 Într-o dispoziție excelentă de joc, Eliza Buceschi profită de spații și înscrie golul #4 din cinci aruncări.

Min.12 România - Polonia 6-5 Crina Pintea valorifică o aruncare de la 7 metri obținută de Eliza Buceschi.

Min.10 România - Polonia 5-5 Revenire a Poloniei care leagă cinci goluri la rând.

Min.7 România - Polonia 5-2 Daria Bucur e în zi mare și marchează al doilea său gol în acest meci. Procentaj de sută la sută pentru tricolore: cinci goluri din cinci aruncări.

Min.6 România - Polonia 4-1 Eliza Buceschi marchează de la 9 metri după un dialog cu Laslo.

Min.4 România - Polonia 3-1 Daria Bucur aruncă înșelător și marchează un gol spectaculos.

Min.3 România - Polonia 2-0 Alexandra Dindiligan marchează de pe extrema stângă.

Min.2 România - Polonia 1-0 Eliza Buceschi înscrie de pe loc, cu o aruncare la semiînălțime

România joacă la linia de 9 metri cu: Bucur - Buceschi - Laslo. România are nevoie de o victorie la peste patru goluri pentru a spera la locul 10 la CM din Norvegia, Suedia și Danemarca.

A început meciul! Cristina Neagu nu e pe foaia de joc.

Știrea inițială

Naționala României de handbal feminin joacă ultimul său meci la Campionatul Mondial. Tricolorele au învins Japonia cu 32-28, însă aveau nevoie ca Danemarca să piardă cu Polonia pentru a rămâne cu șanse de calificare în primele opt națiuni ale lumii.

Din 2007, România și Polonia s-au întâlnit de cinci ori, tricolorele adjudecându-și victoria în patru rânduri. Singura victorie a polonezelor a venit în 2012, cu 31-29. Câștigătoarea din duelul de luni seară își asigură a treia poziție în grupă și poate încheia între pozițiile 9-12, în timp ce pierzătoarea va avea ocupa unul dintre locurile 13-16.

Pentru naționala României, o înfrângere ar înseamna cea mai proastă clasare din Italia 2001, atunci când tricolorele au ocupat locul 17. Căpitanul Cristina Neagu nu va juca nici la ultimul meci al turneului, care a fost ultimul său Mondial din carieră.