ROMANIA 20-24 OLANDA, finala mica de la Euro! Am pierdut medalia dupa ce am jucat doar o repriza!

Romania EURO EHF Olanda Handbal
Data publicarii: Duminica 16 Decembrie 2018, 16:29
Data actualizarii: Duminica 16 Decembrie 2018, 16:30

Romania intalneste astazi Olanda, de la ora 15:00, in finala mica a campionatului european de handbal

FAZELE MECIULUI

20-24 Final de meci! Denisa Dedu a facut tot posibilul pentru a tine echipa in joc, insa Romania pierde finala mica dupa ce a jucat doar o repriza! A doua, cu Olanda.

• ROMANIA - OLANDA, ora 15:00, pentru medalie la Euro!

20-24 Olanda marcheaza de la 7 metri. Imposibil pentru romance sa mai revina!

20-23 Suntem in continuare la 3 goluri in spate cu 5 minute si 30 de secunde ramase din joc.

18-22 Incredibil! Denisa Dedu, care a facut adevarate minuni in poarta Romaniei, primeste un gol dupa consultarea VAR.

18-21 Romania se apropie la doar 3 goluri!

17-21 Lazslo marcheaza. Ne apropiem de olandeze pe final de meci.

16-21 Chiper gaseste un unghi imposibil si suntem din nou la cinci goluri in spate.

15-21 Inca un gol marcat de Ardean.

14-21 Zamfirescu, aruncare cu podeaua care o ia prin surprindere pe portarul olandez.

13-20 Chiper marcheaza si ea.

12-20 Cea mai diferenta a meciului: Olanda conduce la 8 goluri.

12-18 Ardean inscrie rapid.

11-18 Inca o data adversarele sunt intr-un avantaj de 7 goluri.

11-17 Olandezele marcheaza imediat dupa time-out.

11-16 Chiper marcheaza si ea! Selectionerul Olandei cere time-out.

10-16 Ardean inscrie inca o data! Romania da semne de revenire.

9-16 Ardean marcheaza pe contraatac! Diferenta de sapte goluri in favoarea Olandei.

8-16 Olandezele incep bine si repriza a doua si marcheaza.

8-15 scorul pauzei, avem nevoie de o repriza secunda miraculoasa pentru medalia de bronz.

8-13: Eliza Buceschi rateaza o lovitura de la 7 metri

6-10: Eliza Buceschi se inalta si inscrie

4-8: Reusim sa stopam avantul olandezelor, care au marcat 5 goluri la rand. Marcheaza Valentina Ardean Elisei

3-3 Perianu marcheaza pe un contraatac si egalam Olanda. Faza a plecat de la o parada formidabila a portaritei noastre, Iulia Dumanska.

2-3 Buceschi inscrie si ne apropiem din nou la un gol de Olanda. (Min 8) Buceschi trebuie sa marcheze 8 goluri in acest meci pentru a deveni golgheterul campionatului european.

1-2 Olanda a inceput bine si a condus cu 2-0. Laszlo a marcat primul gol pentru Romania, cu o bolta peste portarita.

UPDATE 14:30 Suporterii romani au ajuns la arena din Paris si sunt pregatiti sa faca din nou galerie pentru Romania.

Romania se bate astazi pentru medalia de bronz la Euro si isi poate egala astfel cea mai buna performanta reusita vreodata la un campionat european, bronzul din 2010.

Adversara Romaniei din finala mica va fi Olanda, echipa invinsa clar de Franta in semifinale, scor 21-27.

Romania si Olanda s-au mai intalnit si in grupa principala, olandezele impunandu-se atunci cu scorul de 29-24.

La casele de pariuri, victoria Olandei are cota 1.30, fata de 4.50 cat are victoria Romaniei.

"E mai rau sa te clasezi pe locul 4 decat sa iesi mai devreme din competitie, asa ca singurul meu gand acum este sa castigam medalia de bronz", a spus Eliza Buceschi.

Franta si Rusia se bat in aceasta seara pentru trofeul european.