Romania 19-22 Germania | Tricolorele, invinse in debutul Campionatului European! Dumanska, omul meciului pentru Romania

Nationala Romaniei de handbal campionatul european de handbal 2020 Cristina Neagu Echipa Nationala de Handbal Germania Handbal Romania - Germania, LIVE TEXT de la 19:00 | Nationala Romaniei de handbal debuteaza la Campionatul European din Danemarca
Data publicarii: Joi 03 Decembrie 2020, 10:08
Data actualizarii: Joi 03 Decembrie 2020, 20:57

Urmarim si comentam impreuna meciul dintre Romania si Germania pe www.sport.ro si facebook.com/sport.ro.

FINAL: Romania 19-22 Germania

20:47 Reactia Cristinei Laslo dupa infrangerea cu Germania din debutul Campionatului European:

"A fost primul nostru meci la acest Campionat European. Cred ca lucrurile vor merge mai bine. Apararea a fost mai buna decat atacul, cam atat pentru azi. Defensiva a fost buna.

Ne dorim victoria in urmatorul meci, din pacate in seara asta a fost mai buna Germania. De azi privim doar spre victoria din urmatorul meci. Maine avem o zi de pauza, speram sa ne revenim si sa obtinem o victorie", a spus Cristina Laslo, la Digi Sport.

Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a avut parte de un debut cu stangul la Campionatul European din Danemarca, fiind invinsa de Germania.

Tricolorele au inceput dezastruos partida, iar Cristina Neagu a fost una dintre cele mai slabe jucatoare din teren. Cu 8 aruncari spre poarta adversa, dintre care doar una transformata in gol, Neagu a avut un procentaj de doar 13% in prima repriza.

Startul reprizei secunde parea sa ofere o alta fata Romaniei, in minutul 37 tricolorele reusind sa restabileasca pentru prima oara egalitatea de la startul meciului.

Din pacate, pe final ofensiva a scazut din nou si Germania s-a impus cu 22 la 19.

Iulia Dumanska a fost remarcata Romaniei, avand un procentaj al paradelor de peste 40%.

Min 59. GOL Germania! Patrundere in flancul drept, incheiata cu un sut in vinclu!

Min 57. GOOOOLL ROMANIA! Subtirica inscrie din nou si reduce din diferenta!

Min 56. GOL Germania! Dumanska e invinsa cu o aruncare de la distanta!

Min 54. GOOLLL ROMANIA! Neagu inscrie de la 11 metri!

Min 53. GOOOLL ROMANIA! Iuganu primeste o pasa buna de la Neagu si marcheaza primul ei gol!

Min 52. GOL Germania! A treia reusita la rand pentru nemtoaice, care se desprind la 4 goluri!

Min 47. GOL Germania! Nemtoaicele se desprind la trei goluri!

Min 45. GOL Germania! O noua patrundere in flancul drept incheiata cu gol!

Min 43. GOOOOLLL ROMANIA! Subtirica inscrie primul gol pentru nationala Romaniei!

Min 43. GOL Germania! Nemtoaicele se desprind din nou la doua goluri!

Min 40. GOL GERMANIA! Patrundere buna in flancul drept, iar Dumanska nu poate sa intervina!

Min 38. GOOOOOLL ROMANIA! Neagu inscrie de la 7 metri! A treia reusita pentru Cristina in aceasta seara!

Min 37. GOL Germania! O contra a nemtoaicelor surprind defensiva Romaniei!

Min 37. GOOOLL ROMANIA! Ticolorele egaleaza dupa 37 de minute!

Min 34. GOOOOOLLL ROMANIA! Neagu inscrie cu un sut pe centrul portii!

Min 33. GOOOOOLL ROMANIA! Popa patrunde bine si inscrie la coltul scurt!

Min 32. GOOLL ROMANIA! Laslo marcheaza in vinclu la primul atac al tricolorelor!

Min 31. GOL Germania! Nemtoaicele inscriu primul gol al reprizei secunde de la 7 metri!

Info: Cristina Neagu are parte de o seara dezastruoasa! Cea mai buna jucatoare a Romaniei a reusit un singur gol din 8 aruncari, avand un procentaj de doar 13%.

Neagu a ratat si o lovitura de la 7 metri.

PAUZA: Romania 10-13 Germania

Min 30. GOL Germania! Naidzinavicius inscrie de la 7 metri!

Min 29. GOOOOLL ROMANIA! Laslo patrunde superb pe centru si inscrie!

Min 29. Ratare de la 7 metri pentru Buceschi!

Min 26. GOL Germania! Contraatac 4 la 1, incheiat cu golul Germaniei!

Min 25. GOOOLL Romania! Dinca marcheaza primul gol dupa o contra perfecta a tricolorelor!

Min 23. GOL Germania! Patrundere buna in flancul stang si Germania majoreaza din nou avantajul!

Min 23. GOOOLL Romania! Buceschi recupereaza si inscrie!

Min 20. GOL Germania! Bolk inscrie al treilea gol al duelului!

Min 19. GOOOLL ROMANIA! Seraficeanu inscrie primul sau gol al partidei!

Min 19. GOL Germania! Patrundere buna in flancul stang, incheiata cu un lob perfect!

Min 18. GOOOLLL BUCESCHI! Aruncare de la sold pentru Buceschi si reuseste al doilea gol!

Min 15. GOOOOLLL NEAGU! Gol Romania! Primul gol al Cristinei Neagu la Campionatul European!

Min 15. GOOOLL Romania! Marcheaza Buceschi!

Min 13. GOOOLL Romania! Ostase se rasuceste pe marginea semicercului si inscrie al doilea gol!

Min 13. GOL Germania! Lauenroth trimite direct in vinclu si reuseste al doilea gol al partidei!

Min 11. GOOOLL Romania! Laslo inscrie a doua reusita a tricolorelor cu o bolta superba!

Min 11. GOL Germania! Naidzinavicius inscrie de la 7 metri!

Min 10. Ratare Romania! Cristina Neagu arunca de la distanta, dar Eckerle respinge din nou!

Min 9. GOL Germania! Bolk inscrie pentru a doua oara in poarta Romaniei!

Min 8. GOL Germania! Maidhof arunca de la distanta si reuseste sa inscrie! 5-1 pentru Germania!

Min 7. GOOOOOLL Romania! Ostase inscrie primul gol al Romaniei!

Min 7. GOL Germania! Lauenroth inscrie!

Min 6. Naidzinavicius se inalta si arunca in vinclu! 3-0 pentru Germania!

Min 5. Cristina Neagu rateaza de la 7 metri! Aruncare pe langa poarta!

Min 5. Berger inscrie si Germania conduce cu 2-0!

Min 4. Neagu arunca de la 9 metri, insa portarul Germaniei scoate.

Min 2. Gol Germania! Bolk deschide scorul!

Min 1. A inceput prima partida de la Campionatul European din Danemarca!

Romania - Germania este duelul care deschide Campionatul European de Handbal Feminin 2020.

Partida va fi LIVE TEXT pe www.sport.ro si Facebook.com/sport.ro, in aceasta seara, de la ora 19:00.

Celalalt duel al grupei din care face parte Romania va avea loc intre Norvegia si Polonia si este programat de la 21:30.

Ambele meciuri vor avea loc la Kolding, Danemarca.

Germania nu-l va avea azi pe banca pe antrenorul principal, olandezul Henk Groener, acesta fiind depistat pozitiv cu Covid-19.

In absenta lui, pe banca Germaniei va sta secundul Alexander Koke.

Germania a castigat cinci din cele sapte intalniri directe cu Romania, insa tricolorele noastre s-au impus in ultimele doua dueluri:

"Am pierdut ultimele doua meciuri impotriva Romaniei, insa acum avem sansa sa ne razbunam. Daca vrem sa avem succes, trebuie sa o oprim pe Cristina Neagu, desigur. Dar cred ca suntem suficient de puternici de data aceasta si avem un palmares pozitiv in meciurile de deschidere", a spus Dinah Eckerle, portarul Germaniei.

"Sunt recunoscatoare ca putem juca handbal, este fantastic ca acest turneu sa poata fi organizat. Echipa noastra nationala nu a mai jucat un meci de la Campionatul Mondial de anul trecut, asa ca ne va fi greu. Acesta este un minus mare pentru noi, dar putem sa-l eliminam daca vom arata spiritul de echipa adecvat", a spus Cristina Neagu, inaintea duelului.

Cel mai bun rezultat obtinut de Romania in participarile la Euro a fost realizat in 2010, atunci cand tricolorele au cucerit bronzul.