Final DEZASTRUOS pentru CSM, Neagu a devenit invizibila cu Gyor! CSM Bucuresti, eliminata in semifinalele Final Four dupa un meci foarte slab in ofensiva

CSM Bucuresti CSM Bucuresti - Gyor CSM Bucuresti - Gyor LIVE Final Four Gyor ETO Handbal CSM Bucuresti - Gyor / FINAL FOUR BUDAPESTA
Data publicarii: Sambata 12 Mai 2018, 15:18
Data actualizarii: Sambata 12 Mai 2018, 20:35

CSM BUCURESTI 20-26 GYOR LIVE UPDATE

FINAL DE MECI! CSM Bucuresti pierde din nou cu Gyor. Daca defensiva a facut fata timp de 45-47 de minute, atacul a suferit tot meciul! Antrenorul lui Gyor, Martin Ambros, cel care este si selectionerul Romaniei, a stiut exact cum sa o blocheze pe Cristina Neagu, cea care a marcat doar 6 goluri din 15 aruncari cu Gyor..

• CSM Bucuresti - Gyor / FINAL FOUR BUDAPESTA

Adversara celor de la CSM Bucuresti in finala mica va fi Rostov (19-25 in semifinale)! Finala mare a Ligii Campionilor va fi intre Vardar si Gyor.

Min 59. Marcheaza ambele echipe cate un gol, dar nu mai conteaza... CSM Bucuresti pierde in semifinalele Final Four

Min 57. Inca un gol primit, Neagu apoi trimite in bara...

Min 56. S-a terminat! CSM primeste si gol din poarta in poarta. Mai vine un gol pentru CSM, diferenta e de 5 goluri cu 3 minute inainte de final

Min 55. Gyor inscrie un nou gol, CSM rateaza usor atacul

Min 54. Neagu inscrie de la distanta 18-22

Min 53. Ultimele 7 minute, CSM rateaza un nou atac. Totul pare incheiat pentru echipa din Romania

Min 52. Primim gol din extrema de la Bodi 17-21

Min 51. Kurtovic scoate aruncare de la 7 metri dupa ce Gorbicz s-a aparat in semicerc. Inscrie Kurtovic 17-20

Min 50. Gyor inscrie de la 7 metri, eliminare de 2 minute.... 16-20

Min 50. Ultimele 10 minute din prima semifinala! Paradele lui Grubisic ne tin in meci, insa trebuie rezolvata problema atacului! Jorgensen rateaza si ea!

Min 49. Pasa superba a lui Neagu insa ratam din extrema!

Min 48. Neagu rateaza si aruncarea de la distanta iar Gyor se poate distanta decisiv. Inscrie Gorbicz 16-19

Min 46. Gullden este faultata, 7 metri, Neagu rateaza, recupereaza mingea si este atac pozitional pentru CSM.

Min 45. Amorim pacaleste usor o jucatoare de la CSM si se reface diferenta de 2 puncte 16-18

Min 44. Din pacate, ratam din nou iar Gyor ne surprinde! 16-17

Min 43. Grubisic face un meci incredibil in a doua repriza! O noua parada si CSM are sansa sa treaca in premiera in avantaj!

Min 43. EGAAAAAL! Pentru prima data de la 0-0, CSM o egaleaza pe Gyor dupa reusita lui Kurtovic!

Min 42. Pasa gresita in atacul CSM-ului, Oftedal faulteaza apoi in atac! O noua sansa de a egala!

Min 41. Gonzales rateaza a doua oara consecutiv din extrema, trimitand pe langa! CSM poate egala!

Min 40. GOOOOL NEAGU! Aruncare superba a celei mai bune jucatoare din lume! 15-16

Min 39. Mehmedovic inscrie un nou gol din extrema, apoi Gyor rateaza! 14-16

Min 38. Oftedal arunca superb de pe picioare direct la vinclu 13-16

Min 37. Faza trasa la indigo pe atacul CSM-ului, aruncarea respinsa de portar sare la Mehmedovic care inscrie 13-15

Min 35. Amenintare de joc pasiv pe atacul Gyor-ului. Aceasta dispare dupa un fault, Grubisic respinge la Groot care inscrie 12-15

Min 34. Neagu arunca superb de pe picioare si este 12-14

Min 34. Din pacate, primim gol in superioritate de la Gorbicz 11-14

Min 33. Broch de la Gyor primeste o eliminare de 2 minute pentru tinere. Sansa CSM-ului de a se apropia pe tabela. Jorgensen inscrie din extrema stanga 11-13

Min 32. Gyor joaca frumos in atac si inscrie un nou gol 10-13

Min 31. Incepe repriza a doua cu CSM in atac. Gyor se apara in continuare foarte bine iar jucatoarele CSM-ului arunca de la mare distanta. Kurtovic trimite de la 9 metri iar portarita Gyor-ului apara.

Min 30. Aruncarea lui Neagu loveste bara si cei de la Gyor cer time-out cu 16 secunde inainte de final. Repriza se incheie cu o aruncare de la 9 metri pentru Gyor, trimisa in zid.

Min 29. Gyor inscrie de la 7 metri si se apara agresiv incercand sa duca acest scor la pauza. 10-12

Min 27. Ce ocazie! Niombla scapa singura si poate egala insa portarita Gyor-ului pareaza!

Min 26. Primim un nou gol, insa CSM a reusit sa echilibreze partida! Kurtovic inscrie un gol superb! 9-10

Min 24. Aruncarea lui Neagu e parata, apoi golul primit e anulat pentru semicerc. Neagu inscrie de la 7 metri 8-9

Min 23. Inca un gol pentru CSM iar Gyor rateaza atacul! 7-9

Min 21. Oftadal inscrie pentru Gyor si se reface diferenta 6-9

Min 20. Gol anulat al CSM-ului, se pastreaza diferenta de 2 puncte

Min 19. Manea inscrie, Gyor ramane in inferioritate 6-8

Min 17. Gol norocos pentru CSM la o aruncare deviata, Gyor inscrie cu usurinta 5-8

Min 16. Gol de la 7 metri pentru Gyor, apoi Oana Manea pacaleste pentru prima data apararea adversa. Vine insa golul si in poarta Paulei 4-7

Min 14. Noroc pentru CSM dupa o aruncare parata de portarita lui Gyor, Kurtovic e pe faza pe extrema si inscrie! 3-5

Min 12. Mehmedovic inscrie pe contraatac, Gyor scoate apoi 7 metri, transformat de Groot 2-5

Min 11. Neagu sparge gheata dupa 10 minute si 25 de secunde! Inscriu insa si cele de la Gyor 1-4

Min 10. Gyor are 7 metri dar Gorbicz arunca pe langa poarta!

Min 8. Atacam in superioritate dupa ce e scoasa Paula din poarta, insa aruncarea lui Neagu trece pe langa!

Min 7. Inscrie si Anita Gorbicz, iar CSM pierde usor atacul 0-3

Min 4. Frafjord este faultata si este 7 metri pentru CSM! Gulden trimite in bara!

Min 3. Ratam atacul dupa o aruncare de la sold a lui Kurtovic, peste poarta. Gyor inscrie si se face 0-2

Min 1. Primul gol este este de la distanta, direct la vinclu! 0-1

A inceput partida!

- Cristina Varzaru: "Nu am avut emotii pana acum, CSM a avut parcurs cu suisuri si coborasuri, dar obiectivul a fost atins: calificarea in Final Four. Ce se va intampla in meciul asta ramane de vazut peste 50 de minute", a spus fosta jucatoare la Digi.

- Gabi Szabo, presedinte CSM: "Avem nevoie si de un dram de noroc! Am inceput sezonul cu gandul la aceasta faza finala. Am ajuns aici cu multa munca si pregatire, acum avem nevoie si de noroc", a spus Szabo la Digi.

- Jucatoarele de la CSM Bucuresti au ajuns la arena.

- Portile salii s-au deschis. Suporterii romani au inceput sa-si ocupe locurile in sala.

- Incepe nebunia la Budapesta! Peste 200 de romani sunt deja in fata arenei care gazduieste partida!

Jucatoarele de la CSM au facut miscare in aceasta dimineata.

Cristina Neagu, all in! Trofeu si titlul de golgheter!

"Final Four este obiectivul principal al anului. Am ajuns aici. Am avut un sezon greu cu urcusuri si coborasuri. Insa suntem aici, suntem pregatite, am intrat in aceasta atmosfera de semifinala de Liga Campionilor si sper din tot sufletul sa fie o zi buna pentru noi si sa reusim sa castigam. Cred ca nici noi nu stim adevarata fata a noastra, pentru ca am fost un pic la extreme. Am fost undeva intre cele mai bune meciuri din acest sezon si cele mai slabe, asa ca vom vedea unde ne aflam. Cred ca avem sanse egale cu Gyor-ul. Imi doresc sa jucam bine si sa castigam", a declarat Cristina Neagu.

Neagu e favorita la titlul de golgheter, insa ea spera la trofeul principal cu echipa.

"Nu este neaparat un obiectiv titlul de golgheter, dar este un lucru care poate fi atins, avand in vedere ca nu este o diferenta mare intre mine si cea de pe primul loc in acest moment. Insa am spus-o de multe ori. Daca ar fi sa aleg in a nu da niciun gol, dar echipa noastra sa mearga in finala si sa dau multe goluri si noi sa pierdem, as alege cu siguranta ca sa nu marchez niciun gol, dar echipa sa se califice in finala'', a sus Neagu, care a fost singura jucatoare de la CSM Bucuresti votata in echipa All-Star pe postul de inter stanga.

Ambros Martin stie sa blocheze echipa romancelor, spune Neagu.

"El stie foarte bine ca avem jucatoare foarte bune pe toate pozitiile. Il cunosc bine pe Ambros Martin si de asta spun ca pentru el nu este important sa blocheze o singura jucatoare, important este sa blocheze echipa adversa, chiar daca o jucatoare poate sa-i inscrie multe goluri, el daca reuseste sa le blocheze pe celelalte, stie ca va castiga. S-a intamplat de multe ori de-a lungul timpului ca o jucatoare sa ne inscrie si noua foarte multe goluri, dar noi sa castigam meciul, asa ca nu asta e important. Important este ca fiecare sa joace bine, sa-si faca treaba, poate nu cu foarte multe goluri pentru fiecare jucatoare, dar indeajuns ca echipa noastra sa iasa invingatoare''.

De Adrian Costeiu
Corespondent PROTV la Budapesta

Pentru a treia oara consecutiv, CSM Bucuresti a ajuns in FINAL 4-ul Ligii Campionilor la handbal feminin. Pretentiile au devenit enorme in acest sezon odata cu transferul Cristinei Neagu, insa campioana Romaniei nu a aratat, cel putin deocamdata, ca o formatie capabila sa castige trofeul, la fel cum a reusit in urma cu doua sezoane. Deocamdata, CSM a avut doar doua meciuri cu adevarat exceptionale: victoria cu 28-22 in fata Gyorului in Main Round-ul competitiei si succesul categoric in fata lui Metz, 34-21, in turul sferturilor de finala. Poate, insa, CSM sa cucereasca marele trofeu?

De ce e semifinala decisiva

Raspunsul sta, in opinia celor implicati, in meciul contra lui Gyor, de sambata, din semifinalele competitiei. “Castigam cu Gyor si apoi suntem favoriti in finala,” spun majoritatea celor angrenati din interiorul clubului bucurestean, semn ca semifinala de sambata e decisiva, e cel mai important meci al sezonului. Vorbele sunt validate si de faptul ca echipa care va castiga prima semifinala a turneului de la Budapesta are cel putin trei ore de odihna in plus fata de oponenta din finala, indiferent ca e vorba de Vardar sau Rostov. Intr-o lume a handbalului care preseaza din ce in ce mai mult pentru un FINAL 4 disputat in trei zile, cu o zi de pauza intre partide, nu ca in acest moment, fiecare minut de recuperare in plus conteaza enorm. Ori acest lucru s-ar putea dovedi decisiv in calculele pentru desemnarea noii castigatoare a Ligii Campionilor.

Poate profita CSM de absentele Gyorului?

De ce are CSM sanse bune pentru finala? In primul rand, datorita lotului excelent pe care echipa bucuresteana il are si pentru ca nu a avut nicio accidentare importanta cu exceptia celei suferite de Anastasia Lobach la inceputul sezonului, pivotul bielorus fiind recuperata in acest moment. Fata de Gyor, care are o banca formata din multe jucatoare tinere, CSM poate „repara” anumite probleme pe care le are in startul partidei cu rezerve precum Niombla, Jorgensen, Curea sau Manea. Sunt jucatoare experimentate, care stiu ce presupune un astfel de meci, fata de rezervele Gyorului, multe dintre ele inca tinere si fara multe minute in meciuri decisive.

Experienta conteaza enorm in acest moment, dar si accidentarile echipei maghiare inclina usor balanta spre CSM. Pierderea Norei Mork a fost o lovitura puternica pentru Gyor, norvegianca fiind principala gura de foc in ofensiva maghiara. Cand Gyor a pierdut-o si pe Zsuzsanna Tomori, cea mai buna aparatoare din acest sezon al Ligii Campionilor, echipa maghiara a incasat o noua lovitura. La fel si in cazul extremei Jana Knedlikova, slovaca nefiind apta de joc pentru acest meci. „E a cincea sau a sasea formula pe care o incercam in acest sezon. Nu ne ramane decat sa dam totul pe teren,” s-a lamentat tehnicianul Gyorului, Ambros Martin.

Un plan B

Intr-un meci decisiv, in care posibilitatea corectiilor unor erori este minima, inceputul este extrem de important. Cand a invins-o pe Vardar in semifinala in urma cu doua sezoane, CSM a fortat inca din start si nu s-a mai uitat in spate. Anul trecut, cand a cedat impotriva macedonencelor, campioana Romaniei nu a avut nicio sansa inca de la inceput, iar asta s-a vazut clar in teren. De data aceasta, insa, CSM pare mai puternica si pare ca stie ce trebuie sa faca pentru a nu ceda usor in fata maghiarelor. „Anul trecut nu am avut un plan B prin care puteam schimba ceva. De data aceasta, insa, avem in plan mai multe lucruri care pot schimba soarta jocului. Sa vedem ce se va intampla,” explica tehnicianul CSM-ului, Per Johanssson. Experienta echipei romane, aflate la al treilea turneu final la Budapesta, poate fi decisiva. E drept, Gyor-ul are patru prezente in aceasta faza a competiei, insa lipsurile formatiei maghiare pot fi exploatate la maximum de CSM.

Neagu + Gullden = victorie

Cert e doar ca CSM are nevoie sa arate ca echipa care a invins-o la Bucuresti pe Metz, nu ca cea care a pierdut clar la Gyor sau la Rostov. „Intr-o zi buna, nicio formatie din lume nu ne bate,” spune Iulia Curea, extrema stanga a campioanei Romaniei. Definitia unui meci perfect pare simplu: un portar in forma buna, o defensiva care sa nu schimbe mult cu atacul si sa fie solida, dar si o zi buna din partea duo-ului Neagu-Gullden, care nu s-a inteles foarte bine la CSM in acest sezon. Coincidenta sau nu, singurul meci bun cu adevarat, cand ambele jucatoare au evoluat la potential maxim si au impartit posesia a fost cel cu Metz. Vor reusi sa faca acelasi lucru si acum? Ramane de vazut! Neagu e doar la patru goluri de golghetera competitiei, Iveta Luzumova, care a fost eliminata cu Thuringer.