"Cristina Neagu nu mai poate să dea randamentul pe care îl aștepta toată lumea!" Numele mare din handbal care nu se ferește de cuvinte

Cristina Neagu Campionatul Monidal de handbal feminin Romania Stefan Birtalan Handbal
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Sambata 09 Decembrie 2023, 09:57
Data actualizarii: Sambata 09 Decembrie 2023, 10:24

România se mai poate califica doar printr-o minune în sferturile Campionatului Mondial de handbal feminin.

România se mai agață de speranțe firave pentru a accede între primele opt națiuni de la Mondialul găzduit de Norvegia, Suedia și Danemarca. Dacă nu intră în sferturi, România are șanse infime să mai prindă un turneu preolimpic în vederea participării la Paris 2024.

Ștefan Birtalan, unul dintre cei mai valoroși jucători din istoria handbalului mondial, a analizat naționala după ce a văzut partida cu Germania, scor 22-24, din prima rundă a Grupei Principală III. Birtalan comentat eșecul și în contextul revenirii Cristinei Neagu.

Ștefan Birtalan, verdict în privința Cristinei Neagu

Interul stânga în vârstă de 35 de ani a jucat contra nemțoaicelor primul meci la Mondial și a marcat trei goluri din cinci aruncări.

“Inconstanța și fluctuațiile de la un joc la altul au dus la așa ceva. Noi acum facem o simbioză între o echipă tânără, care joacă, și, la final de carieră, Cristina Neagu, care nu mai poate, din păcate, să dea randamentul pe care toată lumea îl așteaptă.

Nu se poate juca la nesfârșit extraordinar de bine, cum a făcut ea pentru echipa națională. Și atunci există această fluctuație mare de momente în care te minunezi că suntem în stare să facem lucruri frumoase și apoi vin 2-3 momente în care pur și simplu ne pierdem capul.

Am pierdut un meci în care Daciana a prins extraordinar de bine. Peste așteptări față de ce se așteaptă de la un portar. Ne-a ajutat să sperăm cât mai mult. Bineînțeles că toată lumea aștepta mai mult de la Cristina. Nu se poate, și ea a fost accidentată.”, a declarat Ștefan Birtalan, potrivit Sport Total FM.

• Ștefan Birtalan e dublu campion mondial cu naționala României în 1970 și 1974.
  • Birtalan a luat argint la Jocurile Olimpice de la Montreal 1976 și de două ori bronz la JO Munchen 1972 și Moscova 1980.
  • El a câștigat Cupa Campionilor Europeni cu Steaua București în 1977 și a fost desemnat cel mai bun jucător al lumii de trei ori: 1974, 1976 și 1977!

România, ajutată de Japonia la Campionatul Mondial de handbal feminin

Chiar dacă au pierdut joi seara, scor 22-24 cu Germania, în Grupa Principală III de la Mondial, tricolorele au rămas cu șanse matematice datorită surprizei produsă de Japonia.

În ultima partidă a primei runde din Grupa Principala III, tot joi seara, selecționata Japoniei a răpus Danemarca, scor 27-26! La pauză, scorul era egal: 12-12. În urma acestui rezultat, România are speranțe extrem de firave, însă se mai agață de jocul rezultatelor.

În consecință, Cristina Neagu și colegele ei trebuie să câștige următoarele două partide și acumuleze șase puncte:

• Sâmbătă, 16:30: România - Japonia
  • Luni, 19:00: Polonia - România

Eventualele victorii ale tricolorelor trebuie coroborate cu înfrângeri ale Danemarcei în următoarele partide.

Dacă scenariul se concretizează, Germania câștigă Grupa Principală III, iar România termină pe locul doi, cu șase puncte, și merge între primele opt națiuni de la Campionatul Mondial de handbal feminin.

Clasamentul în Grupa Principală III de la Campionatul Mondial de handbal feminin

1. Germania - 6p (3 meciuri)

2. Danemarca - 4p (3 meciuri)

3. Polonia - 4p (3 meciuri)

4. România - 2p (3 meciuri)

5. Japonia - 2p (3 meciuri)

6. Serbia - 0p (3 meciuri)

* Se califică în sferturile de finală doar primele două clasate.

Primele două clasate în grupele principale se vor califica în sferturile de finală, cu meciuri programate în 12-13 decembrie, urmate de semifinalele din 15 decembrie şi finalele pentru medalii, în 17 decembrie.