Ce scrie IHF după victoria României în fața Japoniei la Mondialul de handbal feminin. "Asta a fost mișcarea corectă!"

IHF Campionatul Mondial de handbal feminin Florentin Pera Romania - Japonia Romania handbal Handbal
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 10 Decembrie 2023, 10:12
Data actualizarii: Duminica 10 Decembrie 2023, 10:36

România a ratat calificarea în sferturile Campionatului Mondial de handbal feminin.

Eșecul cu Germania din prima etapă a Grupei Principale III de la Mondialul de handbal le-a alimentat pe tricolore și cu mai multă ambiție pentru partida cu Japonia. Conștiente că mai au șanse infime de a trece în sferturile de finală, elevele lui Florentin Pera și-au crescut substanțial nivelul de joc în partida cu reprezentativa asiatică.

Au reușit să contracareze jocul în mare viteză al Japoniei și să combată defensiva de multe ori foarte mobilă. Cu știință a jocului și inteligență, tricolorele au condus ostilitățile însă au avut și un moment în care puteau să cedeze. A intervenit însă tactul selecționerului Florentin Pera.

Site-ul Federației Internaționale de Handbal a remarcat decizia antrenorului în vârstă de 43 de ani.

"Trupa asiatică încă urmărea o revenire, reducând diferența la două goluri, 22-20, ceea ce a determinat un time-out al echipei lui Florentin Pera, care a încercat să-și trezească jucătoarele.

Aceasta s-a dovedit a fi mișcarea corectă, întrucât România a arătat mai bine după acel time-out, cu Buceschi, care a primit titlul de Jucătoarea Meciului Hummel pentru a treia oară în cinci meciuri la Campionatul Mondial IHF 2023.

Japonia a încercat să producă o nouă revenire, cum s-a întâmplat împotriva Germaniei și a Poloniei, dar de data aceasta nu a izbutit din cauza deciziilor bune luate de România, care a demonstrat că a învățat ceva după înfrângerea împotriva Germaniei", a notat site-ul IHF.

• Principalele marcatoare tricolore au fost Buceschi 12 goluri, Pintea 3, Ostase 3, Seraficeanu 3, iar pentru Japonia s-a remarcat Aizawa 5.
  • ”Vă felicit din suflet, sunteţi minunate!”, le-a spus antrenorul Florentin Pera jucătoarelor la ultimul time-out.

România, OUT de la Campionatul Mondial

România este eliminată de la Campionatul Mondial. Danemarca a învins Polonia, scor 32-22, iar nordicele și-au consolidat poziția secundă. Chiar dacă înving Polonia, luni, tricolorele nu mai au nicio șansă pentru clasarea pe poziția secundă și calificarea în sferturile de finală.

În cazul în care România învinge Polonia, luni, iar Danemarca ar pierde contra Germaniei, România și Danemarca ar fi la egalitate de puncte, însă nordicele ar termina pe 2 datorită meciului direct (39-23).