Mesajul superb transmis de Florentin Pera către ”tricolore”, la ultimul time-out al meciului cu Japonia

Florentin Pera Romania Romania - Japonia Handbal
Data publicarii: Sambata 09 Decembrie 2023, 18:20
Data actualizarii: Sambata 09 Decembrie 2023, 18:24

Naţionala României a învins reprezentativa Japoniei, sâmbătă, în grupa principală III a Campionatului Mondial, scor 32-28 (17-14), în penultimul meci. Eliza Buceschi a marcat 12 goluri.

Principalele marcatoare tricolore au fost Buceschi 12 goluri, Pintea 3, Ostase 3, Seraficeanu 3, iar pentru Japonia s-a remarcat Aizawa 5.

Mesajul transmis de Florentin Pera către tricolore, la ultimul time-out al meciului

”Vă felicit din suflet, sunteţi minunate!”, le-a spus antrenorul Florentin Pera jucătoarelor la ultimul time-out.

Căpitanul Cristina Neagu, care a jucat la CM doar din minutul 19 al partidei cu Germania, nu a făcut parte din lot pentru acest meci.

Sâmbătă se mai joacă în grupa III meciurile dintre Serbia – Germania şi Polonia – Danemarca.

Ultima dispută pentru tricolore în grupa III va avea loc luni, cu Polonia (ora 19.00). România are 4 puncte (locul 3 temporar) în grupa III.

Rezultatele anterioare ale României: 44-19 cu Chile, 37-28 cu Serbia, 23-39 cu Danemarca (grupa preliminară E), 22-24 cu Germania (grupa principală III).

În altă ordine de idei, în sferturile de finală s-au calificat deja Norvegia, deţinătoarea titlului, şi Franţa, din grupa II.

România, nelipsită de la Campionatul Mondial de handbal

Primele două clasate în grupele principale se vor califica în sferturile de finală, cu meciuri programate în 12-13 decembrie, urmate de semifinalele din 15 decembrie şi finalele pentru medalii, în 17 decembrie, scrie News.ro.

România este singura naţiune din lume care a participat la toate ediţiile Campionatului Mondial, care a ajuns la ediţia a 26-a. Palmaresul naţionalei României la Mondiale include patru medalii: aur – 1962, argint – 1973, 2005, bronz – 2015. La ediţia din 2021, România s-a clasat pe locul 13, iar titlul mondial a revenit Norvegiei.