România, OUT de la Campionatul Mondial de handbal feminin! Tricolorele nu mai au nicio șansă pentru calificarea în sferturi

Romania Campionatul Mondial de handbal feminin Handbal Handbal
Data publicarii: Sambata 09 Decembrie 2023, 23:02
Data actualizarii: Sambata 09 Decembrie 2023, 23:03
România a învins Japonia, scor 32-28, dar tricolorele nu mai au nicio șansă pentru calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin.

România, OUT de la Campionatul Mondial

UPDATE, 23:00: România este eliminată de la Campionatul Mondial! Danemarca a învins Polonia, scor 32-22, iar nordicele și-au consolidat poziția secundă. Chiar dacă înving Polonia, luni, tricolorele nu mai au nicio șansă pentru clasarea pe poziția secundă și calificarea în sferturile de finală.

În cazul în care România învinge Polonia, luni, iar Danemarca ar pierde contra Germaniei, România și Danemarca ar fi la egalitate de puncte, însă nordicele ar termina pe 2 datorită meciului direct (39-23).

Cum arată clasamentul în grupa României cu o rundă înainte de final

• 1. Germania - 8p (4 meciuri, golaveraj 119-90)
  • 2. Danemarca - 6p (4 meciuri, golaveraj 122-93)
  • 3. România - 4p (4 meciuri, golaveraj 114-119)
  • 4. Polonia - 4p (4 meciuri, golaveraj 93-116)
  • 5. Japonia - 2p (4 meciuri, golaveraj 115-121)
  • 6. Serbia - 0p (4 meciuri, golaveraj 91-115)

Se califică în sferturile de finală primele două clasate.

Meciurile rămase în grupa României

• Luni, 16:30: Japonia - Serbia
  • Luni, 19:00: Polonia - România
  • Luni, 21:30: Germania - Danemarca

Știrea inițială

După victoria contra Japoniei de la Herning, meci în care Eliza Buceschi a marcat nu mai puțin de 12 goluri și a fost desemnată cea mai bună jucătoare, România a ajuns la patru puncte în grupa principală 3 de la CM.

La egalitate cu România sunt Danemarca și Polonia, care au însă un meci mai puțin și se vor înfrunta în această seară, de la ora 21:30. Lider rămâne Germania, care are 6 puncte și se va duela cu ultima clasată Serbia, tot în această seară, de la ora 19:00.

Pentru a se califica în sferturile de finală, România trebuie să își câștige ultimul joc, programat luni, contra Poloniei, însă nu va fi suficient. Tricolorele au nevoie ca Danemarca să nu facă mai mult de un punct din duelurile cu Polonia (azi, 21:30) și Germania (luni, 21:30).

În cazul în care România va încheia la egalitate de puncte cu Polonia, tricolorele ar încheia pe poziția superioară datorită meciului direct.