Pierdere pentru România! Ce jucătoare ratează meciul cu Polonia de la Campionatul Mondial de handbal feminin

Romania - Polonia Campionatul Mondial de handbal feminin Crina pintea Florentin Pera Handbal
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 10 Decembrie 2023, 09:50
Data actualizarii: Duminica 10 Decembrie 2023, 10:08

În urma rezultatelor de sâmbătă din Grupa Principală III, România a ratat orice șansă de a pătrunde în sferturile Campionatului Mondial de handbal feminin.

Pentru că Danemarca a învins Polonia, 32-22, sâmbătă seara, elevele lui Pera nu mai au nici matematic șanse pentru a mai spera la primele opt națiuni ale CM.

Când se joacă România - Polonia la Campionatul Mondial de handbal feminin și ce jucătoare tricoloră ar putea rata meciul

Pentru meciul cu Polonia, programat luni, de la 19:00, LIVE BLOG pe www.sport.ro, Florentin Pera nu va putea conta pe Crina Pintea. Pivotul României s-a accidentat în meciul de sâmbătă cu Japonia.

"Am arătat ca o echipă din toate punctele de vedere. Și în apărare, și în atac am găsit soluții foarte bune.

Eliza Buceschi a avut o zi de excepție, însă toate jucătoarele și-au pus amprenta pe această victorie. Cred că și schimbările au fost inspirate. În final, am încheiat jocul cu trei centri.

Am jucat mult la siguranță, în condițiile în care și Crina Pintea s-a accidentat. Dar Lorena și-a făcut pe deplin datoria, a creat culoare pentru pentru linia de 9 metri", a declarat Florentin Pera.

România, OUT de la Campionatul Mondial

România este eliminată de la Campionatul Mondial. Danemarca a învins Polonia, scor 32-22, iar nordicele și-au consolidat poziția secundă. Chiar dacă înving Polonia, luni, tricolorele nu mai au nicio șansă pentru clasarea pe poziția secundă și calificarea în sferturile de finală.

În cazul în care România învinge Polonia, luni, iar Danemarca ar pierde contra Germaniei, România și Danemarca ar fi la egalitate de puncte, însă nordicele ar termina pe 2 datorită meciului direct (39-23).