adi vasile CSM Bucuresti Metz Handbal Adi Vasile
Ionuț Stoica
Data publicarii: Luni 29 Aprilie 2024, 09:24
Data actualizarii: Luni 29 Aprilie 2024, 09:26

După eșecul echipei CSM București în fața celor de la Metz, scor 24-27, antrenorul Adi Vasile și-a exprimat dezamăgirea față de acest rezultat.

Adi Vasile, antrenorul celor de la CSM București, a recunoscut că adversarele de la Metz au profitat de greșelile "tigroaicelor".

Tehnicianul a evidențiat că există o marjă de progres pentru echipa sa. Cu toate acestea, este optimist cu privire la capacitatea echipei de a recupera rezultatul în retur și a adăugat că va face tot ce poate pentru a îmbunătăți echipa.

“În repriza a doua, Metz a avut o perioadă foarte bună, deși noi veneam cu un avantaj de 2 goluri. Cred că asta se întâmplă când echilibrul dintre cele două echipe este așa cum arată, imediat ce una dintre ele nu fructifică șansa pe care o are, există o calitate foarte mare din partea cealaltă, iar Metz în acest moment cred că au fost foarte buni să speculeze orice inexactitate a noastră.

Suntem conștienți de acest lucru, suntem conștienți și o să ne pregătim și mai bine. Mergem cu un dezavantaj de 3 goluri, dar sunt 60 de minute de jucat. Șansa este acolo, credem în noi. Sunt două echipe foarte puternice, credem în noi.

Cei de la Metz au avut un pic de șansă la anumite mingi care au sărit în favoarea lor, așa că credem cu adevărat în noi. Există o marjă de progres foarte bună pe care știm că o putem avea și în atac și în apărare și avem 3 goluri de recuperat. Nimic nu este ușor, dar sunt 3 goluri. 3 goluri se întâmplă imediat în handbal”. a declarat Adi Vasile, după înfrângerea în fața celor de la Metz.

Pleacă Adi Vasile de la CSM București? Ce a răspuns tehnicianul

Întrebat despre presiunea asupra sa și posibilitatea demisiei, Adi Vasile a declarat că își concentrează atenția pe îndeplinirea sarcinilor sale de antrenor și că își dorește să fie cât mai eficient în această poziție.

“Sunt atent la ceea ce am de făcut. Sunt atent la ceea ce trebuie să lucrez cu echipa. Încerc să fac tot ce pot, încercând să fim și mai buni. Sunt antrenor și asta trebuie să fac”, a explicat Adi Vasile.

Ce urmează pentru CSM București

Returul împotriva celor de la Metz se va juca pe sâmbătă, 4 mai, de la orele 17:00, în sferturile de finală Champions League.