Salernitana retrogradează în Serie B, cu mijlocașul român Andres Sfaiț "la bord"

Andres Sfait retrogradare Salernitana Serie A Serie B Italia
Ionuț Stoica
Data publicarii: Luni 29 Aprilie 2024, 08:45
Data actualizarii: Luni 29 Aprilie 2024, 08:46

Salernitana, echipa din subsolul clasamentului în Serie A, a suferit o lovitură grea vineri, 26 aprilie.

Înfrângerea cu 3-0 de pe "Stadio Benito Stirpe" împotriva echipei Frosinone, din etapa cu numărul 34  a primei ligi italiene, a confirmat retrogradarea matematică a Salernitanei, echipă la care mijlocașul român Andres Sfaiț evoluează.

Salernitana, în Serie B

Performanțele sub așteptări ale Salernitanei în acest sezon au fost evidente, cu doar două victorii în întregul sezon și 23 de înfrângeri. Echipa nu a reușit să câștige niciun meci din 30 decembrie și a revenit astfel în Serie B după trei sezoane petrecute în prima ligă italiană.

În acest sezon dificil, Salernitana a avut patru antrenori, o instabilitate care a afectat evident performanțele echipei. De la portughezul Paulo Sousa, la Filippo Inzaghi, Fabio Liverani și Stefano Colantuono, echipa a încercat diferite abordări, dar fără succesul scontat.

Frosinone - Salernitana s-a terminat 3-0

Salernitana nu a reușit să se ridice la nivelul adversarului. În meciul care a confirmat retrogradarea, Frosinone, situată pe locul 17 în clasament, a marcat prin Matias Soule în minutul 10, din penalty, Marco Brescianini, cu execuție superbă în minutul 25 și tabela a fost fixată de Nadir Zortea, în minutul 85.

Căderea în liga secundă este o lovitură dură pentru echipa și suporterii săi, iar pentru mijlocașul român Andres Sfaiț și colegii săi, urmează o perioadă de reflecție.

Andres Sfait pentru Sport.ro, după debutul oficial: ”Acesta este doar începutul!”

Andres Sfait a debutat oficial la Salernitana în vara anului 2023, cu Paulo Sousa atunci pe bancă, într-un meci de Cupă, terminat cu scorul de 1-0 cu Ternana.

”Când am ieșit la încălzire, abia așteptam să intru pe teren! Iar când m-a chemat antrenorul să vin pentru schimbare, am fost, evident, foarte bucuros și motivat.

Înainte de intrarea pe gazon, Mister (n.r. - Paulo Sousa) mi-a arătat fazele fixe și unde trebuie să stau, m-a încurajat să fac un meci bun și m-a stimulat.

Intrând pe teren, nu am avut emoții deloc, am vrut să țin mingea, acum sunt foarte mulțumit de meciul pe care l-am făcut, însă mereu se poate și mai bine.

Așa că o să mă antrenez din zi în zi tot mai mult pentru a ajunge unde mi-am propus, pentru că acesta este doar începutul!”, declara pentru Sport.ro, imediat după debut, tânărul fotbalist român.