Surpriza de proportii! Randers 27-23 Oltchim in Liga Campionilor!

Oltchim Liga Campionilor Randers Handbal
Data publicarii: Sambata 09 Octombrie 2010, 17:02
Data actualizarii: Sambata 09 Octombrie 2010, 17:47

Finalista anul trecut in Liga, Oltchim a inceput PROST acest sezon. A pierdut la Randers cu 27-23.

Oltchim a pierdut primul meci din Grupa C a Ligii, la Randers cu 27-23. Larvik si Toulon mai sunt in aceasta grupa, iar Olthcim este cotata in acest moment cu sansa a treia la castigarea Ligii Campionilor, dupa Larvik si Viborg.

Grupa C a Ligii Campionilor: OLTCHIM, Larvik, Toulon, Randers.

ltchim a deschis scorul, prin Ozel, insa a fost rapid depasita de gazde, 5-1 (min. 8), pentru ca doua minute mai tarziu, antrenorul Kovacs Peter sa fie obligat sa ceara time-out, tabela aratand un neverosimil 7-2, in favoarea nordicelor. Valcencele au redus apoi din handicap, 8-5 (min. 14), insa Randers a ripostat la randul sau, 13-6 (min. 21), profitand de apararea destul de imobila a handbalistelor de la Oltchim. Acestea si-au luat revansa in ultimele 6 minute ale primei reprize, cand au revenit de la 14-7, la 14-12 (min. 30), regasindu-si jocul obisnuit.

Debutul partii a doua a stat sub semnul ratarilor, 16-14 (min. 5), ambele echipe avand probleme in ofensiva. Dupa inca sase minute, Randers se bucura din nou de un avantaj mai consistent, 20-15, in timp ce Oltchim se chinuia cu un joc incalcit in atac. Antrenorul Kovacs a fost din nou fortat sa ia time-out, la scroul 23-16 (min. 48), care aducea deja ingrijorare in tabara Oltchimului, la debutul in actualul sezon european. In pofida eforturilor din ultimele 10 minute, campioana Romaniei nu a reusit sa revina (25-17, min. 22 si 26-22, min. 28), cedand meciul de debut, dupa un joc necaracteristic, plin de greseli, dar si lipsit de omogenizare.

Rezultatul din Danemarca a fost supriza zilei in Liga Campionilor, in conditiile in care Oltchim este finalista competitiei in sezonul trecut, iar Randers HK s-a calificat in grupe, dupa disputarea unui turneu preliminar. In afara nordicelor, pariorii care au mizat pe Randers au fost cei mai fericiti, ei castigand de trei ori suma pusa in joc, fata de 1.5 in plus, cat ar fi luat dupa victoria Oltcimului, considerata favorita.

Principalele marcatoare ale formatiei Oltchim au fost Gatzel-Han 8 goluri, Ozel 4, Elisei-Ardean 3, in timp ce pentru Randers s-au remarcat Dalby 10 goluri, Fruelund 3, Augustesen 3.

Cel de-al doilea meci din grupa C se va juca duminica, intre Toulon Handball (Franta) si Larvik HK (Norvegia).

rogramul campioanei Romaniei in grupa C este urmatorul: Oltchim-Toulon Handball (17 octombrie), Larvik HK-Oltchim (23 octombrie), Toulon Handball-Oltchim (7 noiembrie), Oltchim-Randers HK (14 noiembrie), Oltchim-Larvik HK (21 noiembrie).