kylian mbappe Champions League Newcastle PSG Liga Campionilor Kylian Mbappe
Data publicarii: Miercuri 04 Octombrie 2023, 23:44
Data actualizarii: Miercuri 04 Octombrie 2023, 23:45

Newcastle - PSG, duel în etapa cu numărul doi din grupele Ligii Campionilor.

PSG era considerată favorită la meciul cu Newcastle, debutantă în Liga Campionilor, însă lucrurile au stat diferit la ora meciului.

Impulsionați de public, englezii au început bine meciul și au deschis scorul în minutul 17, prin Almiron. Au intrat cu dublu avantaj la cabine (2-0), după ce Burn a marcat, în minutul 39, din pasa lui Guimaraes.

• Kylian Mbappe

După pauză, tot Newcastle a lovit prima, prin Longstaff, care a primit pasa decisivă de la Trippier, în minutul 50.

• 3-0 pentru Newcastle, în minutul 50

Francezii au redus din diferență șase minute mai târziu, prin Hernandez, care a primit de la Zaire-Emery (3-1).

Umilința suferit de francezi în fața unei debutate în Liga Campionilor a fost greu de suportat pentru Kylian Mbappe, starul francezilor, care a fost surprins în multe rânduri dându-și ochii peste cap sau suflâ supărat.

Meciul, arbitrat de Kovacs

Meciul Newcastle - PSG, condus de la centru de o brigadă condusă de „centralul” român Istvan Kovacs.

Kovacs, ajutat la cele două linii de arbitrii asistenţi Vasile Florin Marinescu şi Ovidiu Mihai Artene, cel de-al patrulea oficial fiind Marcel Bîrsan.

În camera VAR, Marco Fritz (Germania) şi Rob Dieperink (Olanda), observator pentru arbitri, Itchko Lozev (Bulgaria), iar delegat de joc - Peter Lundstrom (Finlanda).