Istvan Kovacs Newcastle PSG Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 04 Octombrie 2023, 23:00
Data actualizarii: Miercuri 04 Octombrie 2023, 23:01
Newcastle a avut un gol validat de VAR în meciul cu PSG, din Liga Campionilor, care este condus la centru de arbitrul român Istvan Kovacs.

În minutul 39, la scorul de 1-0 pentru Newcastle, formația engleză a marcat prin Dan Burn, însă tușierul Ovidiu Artene a ridicat fanionul pentru un ofsaid.

Istvan Kovacs, înconjurat de furioșii jucători ai lui PSG. Fază la limită în meciul cu Newcastle

Istvan Kovacs a întrerupt jocul și a dictat lovitură liberă indirectă pentru PSG, moment în care mai mulți jucători ai formației franceze au mers să-i ceară explicații. Cel mai vehement a fost Achraf Hakimi, care, cel mai probabil, reclama fie un henț al unui jucător de la Newcastle, fie un fault comis asupra lui Marquinhos care nu a fost sancționat.

A urmat o pauză de aproximativ trei minute în care arbitrii din camera VAR - germanul Marco Fritz și olandezul Rob Dieperink - au verificat faza. Lui Istvan Kovacs i s-a trasnmis că golul lui Newcastle marcat de Dan Burn trebuie validat, având în vedere că Guimaraes nu se afla în ofsaid, așa cum o demonstrează și reluările.

Jucătorii lui PSG au continuat să protesteze și după verdictul din camera VAR. De această dată, căpitanul Marquinhos a mers la Istvan Kovacs pentru a-i cere explicații, însă l-a îndepărtat rapid pe fundașul brazilian din preajma sa, iar jocul s-a reluat de la 2-0 pentru Newcastle, în uralele fanilor englezi care sărbătoresc primul joc acasă în UCL după 20 de ani.

La cele două linii, Kovacs este ajutat de Vasile Marinescu și Ovidiu Artene, în timp ce al patrulea oficial a fost desemnat Marcel Bîrsan. În camera VAR sunt germanul Marco Fritz și olandezul Rob Dieperink.

Pentru Istvan Kovacs este primul meci în care este delegat la centru în grupele Champions League din acest sezon. Arbitrul din Carei a mai oficiat la FC Copenhaga - Rakow 1-1 și Panathinaikos - Marseille 1-0, partide din preliminarii.