Victorie istorică! Borussia Dortmund a dărâmat-o pe FC Bayern în campionat

Borussia Dortmund Bundesliga FC Bayern Germania
Data publicarii: Sambata 30 Martie 2024, 21:46
Data actualizarii: Sambata 30 Martie 2024, 21:52

Cele două echipe s-au înfruntat în etapa #27 din Bundesliga.

FC Bayern a primit sâmbătă seară vizita celor de la Borussia Dortmund pe ”Allianz Arena”. La capătul celor 90 de minute, oaspeții s-au impus cu 2-0 și au consemnat trei puncte esențiale în campionat.

Borussia Dortmund a dărâmat-o pe FC Bayern! Cât s-a încheiat derby-ul Germaniei

Karim Adeyemi a deschis scorul în minutul 10, în urma assist-ului provenit de la Julian Brandt. În partea secundă, Julian Ryerson a dus scorul la 2-0 și a înghețat, astfel, tabela de marcaj.

Așadar, Borussia Dortmund a învins-o pentru prima dată pe FC Bayern în cinci ani! Ultima dată când trupa de pe ”Signal Iduna Park” s-a impus împotriva bavarezilor a fost în 2019, ”acasă”, cu 2-0.

Pe ”Allianz Arena”, Dortmund a învins-o ultima dată pe FC Bayern în urmă cu 10 ani (3-0) cu Jurgen Klopp antrenor și jucători precum Mkhitaryan, Papastathopoulos și Weidenfeller.

Cum arată clasamentul din Bundesliga

După 27 de etape, Borussia Dortmund se află pe locul patru cu 53 de puncte. 15 victorii, opt rezultate de egalitate și patru înfrângeri a consemnat trupa lui ”Signal Iduna Park” până acum.

De cealaltă parte, Bayern ocupă locul doi cu 60 de puncte. Formația dirijată de Thomas Tuchel a înregistrat până în clipa de față 19 victorii, trei remize și cinci eșecuri.