VIDEO Încă un meci pur și simplu fabulos făcut de Dani Olmo în Germania: gol și 3 pase decisive în jumătate de oră!

Dani Olmo Cupa Germaniei Dominik Szoboszlai Freiburg RB Leipzig Germania
Data publicarii: Miercuri 03 Mai 2023, 08:36
Data actualizarii: Miercuri 03 Mai 2023, 08:58

RB Leipzig a câștigat cu 5-1 partida cu Freiburg din semifinalele Cupei Germaniei și s-a calificat în ultimul act al competiției.

RB Leipzig s-a calificat marţi în finala Cupei Germaniei, după ce a învins, în deplasare, cu 5-1, pe Freiburg.

RB Leipzig a funcţionat perfect în prima repriză a meciului de pe Europa-Park Stadion, din Freiburg. Dani Olmo a deschis scorul în minutul 13, iar în minutul 14 Benjamin Henrichs a făcut 2-0. Dominik Szoboszlai a înscris pentru 3-0 în minutul 36, pentru ca scorul pauzei să fie stabilit de Christopher Nkunku, în minutul 45+1.

La ultimele trei goluri, de fiecare dată pasa decisivă a venit de la același Dani Olmo, notat cu 9,4 de Sofascore după ce la începutul anului primise 10 pentru prestația de la un meci din Bundesliga!

RB Leipzig este deținătoarea Cupei Germaniei

În minutul 58 oaspeţii au rămas în zece jucători după ce Josko Gvardiol a primit cartonaş roşu.

Freiburg a redus din diferenţă prin Michael Grigoritsch, în minutul 75, dar RB Leipzig a mai înscris odată, prin Dominik Szoboszlai (minutul 90+7) şi merge în finala Cupei Germaniei, pentru al treilea an consecutiv, scrie news.ro.

Echipa din Leipzig este deţinătoarea trofeului, iar în a doua semifinală a Cupei Germaniei se vor întâlni miercuri echipele VfB Stuttgart şi Eintracht Frankfurt.