Bayern este supercampioana Germaniei! A ajuns la șase victorii consecutive în fața rivalei

Bayern Munchen Robert Lewandowski Supercupa Germaniei Germania Bayern este Supercampioana Germaniei! A ajuns la șase victorii consecutive în fața rivalei
Iosif Pintilie
Data publicarii: Marti 17 August 2021, 23:30
Data actualizarii: Miercuri 18 August 2021, 00:10

Bayern Munchen a câștigat Supercupa Germaniei.

Campioana Germaniei s-a impus în duelul cu Borussia Dortmund cu 3-1, chiar pe stadionul rivalei. Bayern a înscris de două ori prin Robert Lewandowski, în minutele 41 și 74, dar și prin Thomas Muller, în minutul 50, în timp ce Reus a marcat pentru Dortmund în minutul 64.

• E ziua cea mare! Haaland versus Lewandowski, în Supercupa Germaniei

Pe lângă importanța istorică a acestui duel, partida îi va pune, față în față, pe poate cei mai buni atacanți ai momentului: Haaland, liderul generației noi de fotbaiști, și Lewandowski. Vor fi puse, față în față, două echipe de prestigiu din Germania, miza fiind un trofeu important.

Borussia Dortmund - Bayern Munchen, ora 21:30 | Bavarezii s-au impus în ultimele cinci partide

Meciul nu va porni totuși de la un nivel de egalitate. Asta pentru că Dortmund nu se va putea baza pe 10 fotbaliști. Brandt, Can, Coulibaly, Gierreiro, Hazard, Hummels, Meunier, Bauza, Schmelzer și Zagadou sunt accidentași și vor lipsi în duelul ce se va juca chiar pe stadionul Borusiei, Signal Iduna Park.

De cealaltă parte, Bayern nu îi are disponibili pe Pavard și Roca. Bayern jpoacă din postură de campioană acest duel, în timp ce Dortmund a reușit să câștige Cupa Germaniei (DFB Pokal), după o finală cu RB Leipzig.

Bayern s-a impus în ultimele cinci confruntări directe. Din 2019, Dortmund nu și-a mai învins rivala. În prima etapă de campionat, Bayern a făcut egal cu Gladbach, în timp ce Borussia a trecut de Frankfurt.

Borussia Dortmund - Bayern Munchen, ora 21:30. Echipele probabile

Borussia Dortmund: Kobel - Passlack, Witsel, Akanji, Schulz - Bellingham, Dahoud, Reyna - Malen, Haaland, Reus

Bayern: Neuer - Sarr, Upamecano, Sule, Davies - Kimmich, Goretzka - Sane, Muller, Gnabry - Lewandowski