"E ca o partida de sex prea protejata!" Revenirea Bundesligii si a fotbalului fara spectatori provoaca multe discutii

Bundesliga Adrian Porumboiu Bayern Munchen Borussia Dortmund Germania "E ca o partida de sex prea protejata!" Revenirea Bundesligii si a fotbalului fara spectatori provoaca multe discutii
Data publicarii: Luni 18 Mai 2020, 10:26
Data actualizarii: Luni 18 Mai 2020, 10:28

Adrian Porumboiu nu este impresionat de revenirea fotbalului pe teren si nu a rezistat mai mult de doua minute in fata televizorului.

Fotbalul din Bundesliga este primul care a revenit pe teren si pe ecranele telespectatorilor, dupa pandemia de coronavirus care a ingrozit lumea. Meciurile se disputa intr-o atmosfera cu care jucatorii nu sunt obisnuiti, in fata tribunelor goale.

Adrian Porumboiu a rezistat doar doua minute sa se uite la un meci din weekend, din cauza ca nu il atrage acest concept de fotbal in spatele usilor inchise.

"M-am uitat la meciuri, dar nu mai mult de doua minute. Nu ca e o nunta fara lautari, dar a fugit si mireasa. E mai mult decat sinistru sa vezi tribunele goale. Se aude doar bubuitura mingii. Fotbalul e facut pentru spectatori.

Intr-un meci de fotbal, spectacolul e creat de cei din tribune. Acum e un surogat. E o partida de sex prea protejata. E o comparatie deplasata, dar am scapat-o, nu mai am ce sa fac. Nu e placut. lipsesc sarea si piperul.", a spus Adrian Porumboiu pentru Gazeta.

Bundesliga este primul campionat din cele de top care a revenit pe teren si golurile nu au lipsit dupa aceasta pauza de doua luni. Borussia Dortmund s-a impus sambata in derby-ul cu Schalke, scor 4-0, iar Bayern Munchen continua sa fie in fruntea clasamentului dupa ce a invins-o duminica pe Union Berlin, scor 2-0.