VIDEO Ce a făcut Bayern Munchen, la primul meci cu Yann Sommer în poartă

RB Leipzig Bayern Munchen Yann Sommer Germania
Data publicarii: Vineri 20 Ianuarie 2023, 23:31
Data actualizarii: Vineri 20 Ianuarie 2023, 23:38

Bayern Munchen a terminat la egalitate, scor 1-1, cu RB Leipzig, într-un meci din etapa a 16-a din Bundesliga.

După pauza competițională de iarnă, campioana Germaniei a jucat primul meci oficial din 2023 în deplasare, împotriva celor de la RB Leipzig.

A fost prima partidă pentru Bayern Munchen cu Yann Sommer în poartă, portarul transferat în urmă cu câteva zile, după accidentarea lui Manuel Neuer.

Scorul a fost deschis de Choupo-Moting (minutul 37), după ce bavarezii reușiseră să marcheze încă din minutul 30, însă golul lui Goretzka a fost anulat pe motiv de offside. Egalitatea a fost restabilită în minutul 52, prin Halstenberg.

În urma acestui rezultat, Bayern Munchen a rămas lider în Bundesliga, cu 35 puncte, în timp ce RB Leipzig ocupă locul trei, cu 29 puncte.