Arbitrul care și-a recunoscut greșeala din meciul lui Dortmund a ajuns sub protecția poliției. Detalii incredibile

Borussia Dortmund Sascha Stegemann VFL Bochum Germania
Data publicarii: Luni 01 Mai 2023, 08:45
Data actualizarii: Luni 01 Mai 2023, 08:54

Borussia Dortmund a pierdut două puncte preţioase pe terenul lui VfL Bochum, scor 1-1, în partida de deschidere a etapei a 30-a din Bundesliga.

Anthony Losilla, căpitanul lui Bochum, a deschis scorul în minutul 5, însă oaspeţii au egalat după doar 122 de secunde, prin Karim Adeyemi.

La câteva ore după încheierea partidei, centralul a recunoscut, prin intermediul unor declarații făcute în presa din Germania, că a comis o eroare gravă de arbitraj. Borussia Dortumund ar fi trebuit să primească o lovitură de pedeapsă în minutul 64, în urma unui duel între Danilo Soares și Karim Adeyemi. Centralul nu a cerut ajutorul arbitrajului video și nu a dictat penalty.

Sascha Stegemann a ajuns sub protecția poliției

În urma mărturisirilor făcute, arbitrul neamț a primit numeroase amenințări îndreptate atât către el, cât și către familia sa.

"Înțeleg perfect emoțiile. Dar eu și familia mea am primit amenințări foarte specifice, iar după ce le-am văzut, am făcut plângere la poliție", a declarat Stegemann, care a lăsat de înțeles că se gândește să ia o pauză pe plan profesional.