FOTO La ei se poate! Arbitrul de la meciul Borussia - Bochum a recunoscut public că a făcut o eroare gravă

Sascha Stegemann bochum Borussia Dortmund Bundesliga Germania
Data publicarii: Sambata 29 Aprilie 2023, 17:14
Data actualizarii: Sambata 29 Aprilie 2023, 17:33

Borussia Dortmund, liderul din Bundesliga, a pierdut două puncte preţioase pe terenul formaţiei VfL Bochum, scor 1-1, în partida de deschidere a etapei a 30-a.

Anthony Losilla, căpitanul lui Bochum, a deschis scorul în minutul 5, însă oaspeţii au egalat după doar 122 de secunde, prin Karim Adeyemi.

Borussia Dortmund are un avans de două puncte faţă de Bayern Munchen, campioana en-titre, care poate reveni pe prima poziţie a clasamentului, în cazul unei victorii în partida cu Hertha Berlin, programată duminică pe Allianz Arena.

Bavarezii, care vizează al unsprezecelea titlu naţional consecutiv, traversează o perioadă mai puţin fastă pe plan sportiv, nereuşind să câştige decât două dintre ultimele şapte jocuri disputate, toate sub conducerea lui Thomas Tuchel, instalat în postul de antrenor al bavarezilor pe 24 martie.

Eroare gravă de arbitraj, recunoscută public de central

Sascha Stegemann a recunoscut, prin intermediul unor declarații făcute în presa din Germania, că a comis o eroare gravă de arbitraj.

Borussia Dortumund ar fi trebuit să primească o lovitură de pedeapsă în minutul 64, în urma unui duel între Danilo Soares și Karim Adeyemi. Centralul nu a cerut ajutorul arbitrajului video și nu a dictat penalty.

"După ce am văzut înregistrările, este penalty. Dar nu am văzut așa pe teren. Arbitrul din camera VAR nu a considerat că trebuie să evaluez faza.

A fost o greșeală și a fost penalty. Apărătorul nu a jucat mingea și l-a lovit pe jucătorul advers. Mă simt teribil, de tot rahatul. A fost o noapte foarte scurtă, nu mă simt deloc ok", a declarat Sascha Stegemann, potrivit Bild.