VIDEO EXCLUSIV „Nu mă așteptam la așa ceva!” Explicațiile „căderii” vicecampionilor în meciul cu Hunedoara: „Nu au nicio scuză!”

Data publicarii: Vineri 24 Septembrie 2021, 18:10
Data actualizarii: Vineri 24 Septembrie 2021, 18:37

FCSB a fost la un pas de o nouă rușine în acest sezon.

După eliminarea din Europa League, în fața celor de la Șahtior Karagandy, ocupanta locului 11 la acel moment în campionatul din Kazahstan, echipa lui Becali a fost la un pas de o nouă rușine.

Roș-albaștrii s-au impus în prelungirile meciului cu Hunedoara, scor 5-3, în 16-imile de finală ale Cupei României, după ce au condus cu 3-0.

„Nu au nicio scuză!”

„Nu mă așteptam la așa ceva. Asta se întâmplă pentru că în momentul în care ai 3-0, jucătorii din ofensivă nu mai fac și faza defensivă și așa apar spațiile. Singurul lor gând este să dea și ei un gol, pentru că dacă au dat ceilalți, să dea și el. E clar că nu se mai gândește nimeni la nicio disciplină tactică, la jocul în sine și atunci apare debandada. Un gol, cu publicul în spate, cu o greșeală, te trezești că este adversarul la un gol de tine, după aceea orice se poate întâmpla.

Hunedoara nu e o echipă slabă... Uitați-vă și la imagini. Oamenii sunt la costum, ceea ce denotă că este un club organizat.

Nu ai nicio scuză ca FCSB să ai 3-0 și să te egaleze un adversar de Liga 3. Părerea mea este, însă, că în Cupă trebuie să te intereseze scorul și mai puțin jocul, prin orice mijloace trebuie să treci mai departe”, a spus Florin Lovin la PRO X, în cadrul emisiunii „Ora exactă în sport”.

FCSB a avut nevoie de prelungiri pentru a obţine calificarea în optimile de finală ale Cupei României la fotbal în faţa formaţiei de liga a treia CS Hunedoara pe care a învins-o miercuri cu scorul de 5-3 (2-0, 3-3), după 120 de minute, în deplasare.