FOTO Verdictul specialistului! Merita FCSB să primească lovitură de la 11 metri la hențul comis de Murgia?

FCSB afc hermannstadt Fotbal intern
Data publicarii: Sambata 16 Decembrie 2023, 21:07
Data actualizarii: Sambata 16 Decembrie 2023, 21:15

FCSB - FC Hermannstadt, duel în etapa cu numărul 20 din Superliga. Cele mai tari faze sunt LIVE TEXT pe SPORT.RO.

„Roș-albaștrii” au marcat de două ori, prin Darius Olaru, în prima parte a meciului cu FC Hermannstadt. În minutul trei al prelungirilor primei reprize, jucătorii lui Elias Charalambous au solicitat lovitură de la 11 metri pentru un henț comis de Murgia.

Fostul arbitru Marius Avram a susținut însă că hețul lui Murgia nu era sancționabil, deoarece se vede pe filmare că jucătorul încearcă să-și tragă mâna în momentul în care mingea îl lovește în braț.

„Nu, nu este un henț sancționabil. Jucătorul încearcă să-și tragă mâna. În momentul în care juctorul lovește mingea cu brațul, el avea brațul foartea aprope de corp. Este surprins. Nu mai avea ce să facă în acel moment.

Nu cred că se impunea lovitură de la 11 metri. Chivulete cred că a judecar bine”, a spus Marius Avram, la Digi Sport.

FCSB - FC Hermannstadt, sâmbătă, 16 decembrie – ora 20.00

FCSB şi FC Hermannstadt s-au mai întâlnit de nouă ori în principala competiţie internă, un joc a fost câştigat de sibieni, şase de către roş-albaştri, iar alte două partide s-au terminat la egalitate.

Prima confruntare din campionat a avut loc pe 30 septembrie 2018, FC Hermannstadt - FCSB 1-3 (marcatori Răzvan Dâlbea / Florin Tănase - dublă, Harlem Gnohere).

Cele mai multe goluri: 14 iulie 2019, FCSB - FC Hermannstadt 4-3. Pe băncile tehnice s-au aflat Bogdan Andone, respectiv Constantin Enache.

Cea mai mare diferenţă de scor: 26 octombrie 2020, FCSB - FC Hermannstadt 5-0.

Unicul succes din contul oaspeţilor din această rundă: 14 februarie 2021, FC Hermannstadt - FCSB 1-0.

Cea mai recentă întâlnire directă din Superliga României: 21 septembrie 2023, FC Hermannstadt - FCSB 2-2, goluri înscrise de S. Balaure, D. Paraschiv, respectiv A. Compagno - dublă.