Ilie Dumitrescu, impresionat la FCSB - Hermannstadt: "Mi-a plăcut foarte mult!"

Ilie Dumitrescu FC Hermannstadt FCSB Superliga
Data publicarii: Sambata 16 Decembrie 2023, 21:06
Data actualizarii: Sambata 16 Decembrie 2023, 21:06
FCSB a condus-o pe FC Hermannstadt cu 2-0 la pauza meciului de pe Arena Națională, contând pentru etapa #20 din Liga 1.
Darius Olaru a marcat ambele goluri ale lui FCSB, după pasele primite de la Alexandru Băluță, respectiv Florinel Coman. Mijlocașul vicecampioanei a ajuns la 10 goluri înscrise în acest sezon de Liga 1 și este noul lider din clasamentul golgheterilor Ligii 1.

Ilie Dumitrescu, impresionat la FCSB - Hermannstadt

La pauza meciului, Ilie Dumitrescu a lăudat execuția spectaculoasă a lui Olaru de la primul gol, dar și munca depusă de Alexandru Băluță și jucătorii de la mijlocul terenului.

"O primă repriză foarte bună făcută de FCSB. M-a impresionat linia de mijloc, unde sunt Lixandru și Șut, iar Olaru mai avansat. Olaru a împins jocul, iar linia de trei a dat tonul la pressing.

La primul gol, Băluță recuperează, pasă foarte bună a lui Tavi Popescu în profunzime, centrarea asta pe bara a doua și voleul lui Olaru. A fost o acțiune colectivă foarte frumoasă. O execuție super grea a lui Olaru. Să lovești cu stângul din voleu, la scurt, e complicat. Mi-a plăcut acțiunea lui Băluță, face pressing, recuperează, scoate maxim, după care vine șutul ăsta. Activ și Coman, Băluță mi-a plăcut foarte mult. Tavi Popescu, chiar dacă nu se descurcă foarte bine în poziția de 9 fals, a coborât foarte mult între linii.

O repriză foarte bună pentru FCSB. Omul primei reprize a fost clar Olaru. Avea nevoie de reușite și de o evoluție la nivelul ăsta", a spus Ilie Dumitrescu, la Digisport.

În cazul unei victorii, FCSB s-ar desprinde la opt lungimi de CFR Cluj, care are un meci mai puțin.