VIDEO EXCLUSIV Verdict dur oferit de Dragomir: „Nu mai avem fotbaliști” Ce a spus despre Vadim Rață, noua achiziție a FCSB-ului

Data publicarii: Luni 15 August 2022, 13:52
Data actualizarii: Luni 15 August 2022, 13:50

Dumitru Dragomir a vorbit în exclusivitate la Ora Exactă în Sport, în cadrul unei intervenții telefonice.

FCSB l-a prezentat oficial pe Vadim Rață vineri, 12 august. Nicolae Dică, antrenorul grupării "roș-albastre" nu a mai stat pe gânduri și l-a trimis pe fotbalistul originar din Republica Moldova din primul minut în partida din etapa a cincea a Superligii cu Chindia Târgoviște.

Dumitru Dragomir, fost președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal, a spus despre Vadim Rață că e un jucător de „pluton”, iar Gigi Becali, finanțatorul FCSB-ului, a spus pentru Digi Sport că Mihai Stoica, managerul general al clubului, îi vede calitățile asemenea lui Darius Olaru.

Dragomir: „E jucător de bun”

„Nu știu, să-l mai văd. Una e la Voluntari și alta e la Steaua. E jucător de pluton, chiar dacă joacă în echipa națională a Moldovei. E jucător bun, nu sparge plafonul. De fapt, nici nu prea mai avem fotbaliști, mai sunt două-trei talente, iar dacă nu avem grijă de ei, se duc și ăștia.”, au fost cuvintele lui Dumitru Dragomir.

Vadim Rață a marcat contra campioanei mondiale Franța

La naționala Republicii Moldova, Rață are 28 de meciuri și un gol. Unica reușită a venit contra Franței, pe Stade de France, în noiembrie 2019, la un meci din preliminariile EURO 2020, pierdut de echipa sa, scor 1-2.

La partida cu Franța, Rață era titular și reușea să deschidă scorul în minutul 9. Mijlocașul legitimat la Chindia Târgoviște în acel moment a profitat de o eroare a lui Clement Lenglet, a preluat și l-a învins pe Mandanda cu un șut de la aproximativ 11 metri.

Totuși, partida s-a încheiat cu victoria Franței. Campioana mondială a întors scorul grație reușitelor lui Varane și Giroud, impunându-se cu 2-1.