FOTO Rapid - FC Voluntari 4-1! Victorie clară a giuleștenilor. Dugandzic urcă pe primul loc în clasamentul golgheterilor

Rapid fc voluntari Superliga Superliga
Data publicarii: Sambata 04 Februarie 2023, 21:59
Data actualizarii: Sambata 04 Februarie 2023, 21:56

Rapid a obținut o nouă victorie convingătoare pe teren propriu, scor 4-1, cu FC Voluntari.

Rapid - FC Voluntari 4-1

Final de meci! În urma acestui rezultat, Rapid își consolidează poziția a treia în clasament, cu 45 puncte. FCSB se află pe locul patru, cu un meci mai puțin disputat, cu 41 puncte.

Minutul 92 - GOOOL FC Voluntari! Lopes micșorează diferența în minutele de prelungire.

Minutul 82 - GOOOL Rapid! Dugandzic bifează tripla în meciul cu FC Voluntari. Onea pasează în centrul careului în urma unui contraatac, iar Dugandzic îndeplinește o formalitate și îl învinge din nou pe Popa.

Minutul 68 - Ocazie pentru Rapid! Junior Morais pasează în interiorul careului pentru Dugandzic, croatul marchează, dar reușita este anulată pe motiv de offside.

Minutul 55 - GOOOL Rapid! Dugandzic reușește dubla. Alex Ioniță șutează de la marginea careului, Popa respinge în față, iar atacantul croat recuperează mingea și marchează.

A reînceput repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 43 - GOOOL Rapid! Albu majorează avantajul pentru gazde, în urma unei execuții spectaculoase, din cădere, de la marginea careului.

Minutul 34 - Rapid reușește să marcheze un nou gol, însă reușita este anulată pe motiv de offside la Albu.

Minutul 19 - GOOOL Rapid! Dugandzic deschide scorul pe Giulești pentru gazde. Dugandzic se află în fața porții și interceptează un șut al lui Albu. Croatul preia balonul și șutează fără șanse pentru Popa.

Minutul 3 - Ocazie pentru Rapid! Pănoiu îi pasează lui Albu în afara careului, însă șutul său este prins cu siguranță de Popa.

A început partida!

Rapid - FC Voluntari: echipele de start

RAPID: 31. H. Moldovan - 19. Onea, 22. Săpunaru, 6. P. Iacob, 13. J. Morais - 4. Crepulja, 23. Al. Albu, 17. Pănoiu - 25. Emmers, 45. Dugandzic, 10. Al. Ioniță II

ANTRENOR: Adrian Mutu

FC VOLUNTARI: 71. M. Popa - 34. Matricardi, 5. Armaș, 24. Ricardinho - 7. Aliji, 22. Rață, 16. Sigurjónsson, 10. Merloi, 98. Cr. Costin - 77. Nemec, 9. Damașcan

ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

Rapidul este singura echipă neîvinsă pe teren propriu în ediţia curentă, palmaresul acestora cuprinzând opt succese şi trei rezultate de egalitate.

4 noiembrie 2022, FC Botoşani - FC Voluntari 0-1: a fost unica victorie reuşită de ilfoveni în precedentele 10 deplasări din Superliga României, interval în care au mai înregistrat cinci remize şi patru înfrângeri.

FC Rapid 1923 - FC Voluntari, sâmbătă, 4 februarie – ora 20.00

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă doar de trei ori, fiecare şi-a trecut în cont câte o victorie, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

În sezonul regulat precedent, ilfovenii au luat patru puncte din cele șase puse în joc, victorie cu 1-0 în deplasare şi remiză albă pe teren propriu.

Cea mai recentă confruntare directă a avut loc pe 3 septembrie 2022, FC Voluntari - Rapid 0-1, gol marcat de Marko Dugandzic.

Liviu Ciobotariu a debutat ca antrenor pe prima scenă chiar în faţa giuleştenilor, pe 26 noiembrie 2006, în Rapid - FC Naţional 2-1. În total, ca principal, acesta i-a întâlnit pe bucureşteni de 10 ori, de două ori a câştigat, de patru ori a terminat la egalitate şi a pierdut patru jocuri. De partea cealaltă, Adrian Mutu şi-a început cariera de tehnician pe banca grupării din Voluntari, în ediţia 2017-2018, la finalul căreia a reuşit salvarea echipei ilfovene de la retrogradare.

Adrian Mutu vs. Liviu Ciobotariu: două jocuri - o victorie Mutu - o victorie Ciobotariu.