VIDEO EXCLUSIV Pe cine a pus Becali în capul listei când a fost întrebat de punctele forte din meciul cu West Ham

Data publicarii: Luni 12 Septembrie 2022, 19:50
Data actualizarii: Luni 12 Septembrie 2022, 20:08
FCSB - Anderlecht Bruxelles, meci din cadrul rundei a doua din Grupa B a Conference League, are loc joi, LIVE pe Pro TV și VOYO.

Meciul cu West Ham United l-a impresionat pe Gigi Becali și datorită cuplului de fundași centrali. 60 de minute FCSB a fost egala clubului din Premier League, până când Târnovanu a comis lovitura de la 11 metri.

Joyskim Dawa și Tamm au blocat aproape toate fazele ofensive ale trupei lui David Moyes, susținuți de tridentul de la mijloc, Oaida - Edjouma - Olaru.

"Mulțumirea mea este că mi-au plăcut fundașii centrali", a declarat Gigi Becali, la Pro Arena, înainte să scoată în evidență faptul că Andrei Cordea a fost urmărit pe London Stadium de trimișii unui club din zona arabă.

Transferat de la FC Botoșani, Joyskim Aurelien Dawa Tchakonte a fost remarcat de Gigi Becali care a insistat pentru aducerea lui la FCSB. Dawa s-a născut la 9 aprilie 1996, în Colombes, Franța. A început fotbalul la US Avranches (Franța) și  mai jucat la AS Monaco B (Franța), Gil Vicente (Portugalia), FK Mariupol (Ucraina) sau Valmiera (Letonia) înainte de a semna, pe 1 august 2021, cu Botoșani. A evoluat, în sezonul 2021-2022, în 31 de partide pentru moldoveni și a înscris de patru goluri.

• 600.000 de euro e cota lui Joonas Tamm
  • 50 de selecții a strâns Tamm în naționala Estoniei
  • 4 goluri a înscris Tamm pentru reprezentativa Estoniei

West Ham - FCSB 3-1

FCSB a condus timp de 35 de minute pe London Stadium, grație golului marcat de Andrei Cordea. În partea a doua, Bowen a restabilit egalitatea după un penalty controversat acordat de centralul partidei, Benoit Bastien.

În minutul 74, Emerson a dus scorul la 2-1, cu un șut puternic din interiorul careului, iar Antonio a închis tabela în minutul 90. S-a terminat 3-1 pentru West Ham, iar vicecampioana României se pregătește acum pentru meciul cu Anderlecht, de joia viitoare.