Laszlo Dioszegi a intrat în direct și a comentat gestul grosolan al lui Nicușor Bancu

laszlo dioszegi Nicusor Bancu Fotbal intern
Data publicarii: Joi 12 Mai 2022, 23:15
Data actualizarii: Joi 12 Mai 2022, 22:59

Patronul formației din Sfântu Gheorghe a avut un discurs echilibrat la finele returului din semifinalele Cupei României, Universitatea Craiova - Sepsi 0-1. În tur, echipa lui Cristiano Bergodi se impusese cu 2-1.

Ambele echipe au avut câte un jucător eliminat, oaspeţii pe Aganovic (84), care a primit al doilea cartonaş galben după ce fusese înlocuit şi se afla pe banca de rezerve, în timp ce Universitatea l-a pierdut pe căpitanul Bancu (86), autorul unor gesturi reprobabile, internaţionalul lovindu-l cu capul în piept pe Stefan Askovski, după care l-a lovit şi cu mingea în cap pe acesta, care se afla căzut la pământ.

"Am văzut, nu vreau să comentez gestul altor jucători de la altă echipă, nu mi se pare OK ce a făcut Bancu, pentru noi a fost un gest bun pentru că a rămas Craiova în 10", a spus finanțatorul lui Sepsi, într-o intervenție la televiziunea Digi Sport.

Sepsi OSK va juca a doua sa finală de Cupa României, după ce în 2020 a fost învinsă de FCSB cu 1-0 în ultimul act.

Finala Cupei României va avea loc pe 19 mai, de la ora 20:30, pe stadionul Rapid-Giuleşti din Bucureşti. FC Voluntari s-a calificat, miercuri, în finală după 1-0 cu FC Argeş, la Piteşti. În tur, ilfovenii câştigaseră cu 2-0.