Florin Răducioiu a dat verdictul: „Nu aș accepta! Nici pe 20.000 de euro”

Data publicarii: Vineri 31 Martie 2023, 22:23
Data actualizarii: Vineri 31 Martie 2023, 22:22

Florin Răducioiu (53 de ani) a fost ultima dată team manager la FC Dinamo București.

În ceea ce privește situația de la FCSB, în care Gigi Becali deține controlul suprem, Florin Răducioiu a explicat motivul pentru care nu ar putea accepta niciodată să fie pus într-o situație similară cu cea a antrenorilor de la vicecampioana României.

Fostul internațional român a evidențiat faptul că nu ar accepta să-și pună la bătaie licența PRO pentru a face loc unui alt antrenor, similar cazurilor unor cluburi din Superligă, nici pentru o sumă enormă de bani.

„Marionetă. Nu, nu aş accepta. Practic, este o chestie de moralitate. Aş înşela fotbalul, nu pot. Am nişte principii de la care nu mă abat. Nu pot să accept să fiu un fel de antrenor-executant. Nu aş putea. Chiar dacă mi-ar da 20.000 de euro. Am această gândire, această etică. Nu există. Ce-i asta?”, a spus Florin Răducioiu, potrivit Orange Sport.

Răducioiu, după victoria României cu Belarus: „Rămânem cu cele trei puncte, dar naționala asta va avea mult de muncit!”

Naționala României s-a impus cu emoții în fața reprezentativei din Belarus, scor 2-1 (2-0), în preliminariile Euro 2024, după o primă repriză în care „tricolorii” au lăsat impresia că au controlul deplin asupra jocului, intrând la cabine în avantaj, scor 2-0.

În repriza secundă naționala lui Edi Iordănescu a părut cumva surprinsă de jocul ofensiv al Belarusului și a cedat inițiativa, tremurând pe final de partidă, după golul de 2-1, reușit de Klimovich. Până la urmă meciul s-a încheiat cu victoria României, 2-1, iar tricolorii ocupă locul doi în Grupa I, la egalitate cu Elveția, care are însă golaveraj mai bun.

„Suntem pe locul doi, sperăm să ne menținem acolo deși nu va fi deloc ușor. Până la urmă s-a demonstrat că acel 2-0 cu Andorra a fost un rezultat bun, pentru că acceeași echipă a reușit să țină în șah Kosovo și să facă egal (n.r - scor 1-1).

Echipa a suferit o cădere fizică și de moral pe în repriza secundă. Multe dintre schimbări au fost absurde după părere mea, dar rămânem cu victoria, ceea ce contează. Ne dă speranțe, oarecum, dar echipa asta va avea mult de muncit pentru a obține mai multe puncte”, a spus Florin Răducioiu la finalul meciului România - Belarus, scor 2-1, la Prima TV.